Братята монаси там са старостилци - те не признават смяната на Църковния календар, станала у нас през 1968 год. и служат по Светогорския канон.
Известни са с пословичното си трудолюбие. Поддържат помощно стопанство – отглеждат гледат крави, овце, пчелин, рибарник недалеч от българо-сръбската граница. Обработват стотици декари земя под аренда. Продават пъстърва собствено производство, мляко, мед, конфитюри. Участват във фермерски пазари в столицата.
Основател на светата обител е архимандрит Касиян, който се е установил там през 1979 година. Преди време той бил отстранен от манастира. Монасите го упрекват в сериозни канонични нарушения и най-вече във връзки със светски лица, които имали апетити към построения върху близо 10 декара площ и притежаващ над 100 декара имоти и овощни градини манастир.
Прокуденият архимандрит се бил заселил в скита - втория манастир на братството: "Св. Йоан Предтеча" край село Жабляно, Земенско. Сега настоява да се върне като игумен, но братята старостилци не го приемат. Избрали са си нов игумен - йеромонах Климент.
"Аз съм законен каноничен, легитимен игумен на манастира. Това го казват каноните и всички хора, които са участвали в това. С цената на живота си аз оставам такъв“, декларира архимандрит Касиян.
Дядо Касиян преживава мъчително прогонването си от манастира. Лежал е в болница. Написал покаятелно писмо и потърсил за подкрепа и миряните.
Тридесетина от местните жители на Копиловци се събраха пред входа на манастира „Благовещение“, настоявайки игуменът да се върне и мирните времена за манастира и братята да продължат.
Братята обаче са непреклонни. Твърдят, че архимандрит Касиян има „канонични престъпления“. Йеромонах Висарион, завеждат стопанската част на светата обител, разказва, че епископ е посъветвал Касиян да не служи като свещеник, да не изповядва повече и да не притежава църковна власт. Висарион отрича Касиян да е бил отстранен от манастира с насилие. Пояснява, че решението да се засели в скита е лично негово, но едва след неколкодневен престой е заявил желанието си да се върне обратно и е написал покаятелно писмо до монасите.
„Аз съм свидетел как той се нахвърли върху един от братята, събори го на земята, аз извиках полиция. Когато дойде полицията, той каза, че братът се е нахвърлил върху него.“
Новоизбраният игумен йеромонах Климент не е словохоотлив, но е категоричен:
„Той не е прогонен. Отец Касиян направи сериозни канонични грешки. Братството взе решение да се дистанцира от него, да си избере нов игумен.“
Развръзката засега остава неясна. Светият Синод се е разграничил отдавна от „Благовещение“, от Касиян и братята му. Каноничен епископ трябва да разреши спора, но не български епископ, а гръцки, руски или украински по Светогорския канон.
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.