Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Междуособици помрачават делника в манастир "Благовещение" край Копиловци

| обновено на 27.10.20 в 14:42
Снимка: Православен манастир „Благовещение”

Междуособици, свади и скандали белязват битието на манастир "Благовещение" край кюстендилското село Копиловци.

Братята монаси там са старостилци - те не признават смяната на Църковния календар, станала у нас през 1968 год. и служат по Светогорския канон.

Известни са с пословичното си трудолюбие. Поддържат помощно стопанство – отглеждат гледат крави, овце, пчелин, рибарник недалеч от българо-сръбската граница. Обработват стотици декари земя под аренда. Продават пъстърва собствено производство, мляко, мед, конфитюри. Участват във фермерски пазари в столицата.

Основател на светата обител е архимандрит Касиян, който се е установил там през 1979 година. Преди време той бил отстранен от манастира. Монасите го упрекват в сериозни канонични нарушения и най-вече във връзки със светски лица, които имали апетити към построения върху близо 10 декара площ и притежаващ над 100 декара имоти и овощни градини манастир.

Прокуденият архимандрит се бил заселил в скита - втория манастир на братството: "Св. Йоан Предтеча" край село Жабляно, Земенско. Сега настоява да се върне като игумен, но братята старостилци не го приемат. Избрали са си нов игумен - йеромонах Климент.

"Аз съм законен каноничен, легитимен игумен на манастира. Това го казват каноните и всички хора, които са участвали в това. С цената на живота си аз оставам такъв“, декларира архимандрит Касиян.

Дядо Касиян преживава мъчително прогонването си от манастира. Лежал е в болница. Написал покаятелно писмо и потърсил за подкрепа и миряните. 

Снимка: Кирил Фалин

Тридесетина от местните жители на Копиловци се събраха пред входа на манастира „Благовещение“, настоявайки игуменът да се върне и мирните времена за манастира и братята да продължат.

Братята обаче са непреклонни. Твърдят, че архимандрит Касиян има „канонични престъпления“. Йеромонах Висарион, завеждат стопанската част на светата обител, разказва, че епископ е посъветвал Касиян да не служи като свещеник, да не изповядва повече и да не притежава църковна власт. Висарион отрича Касиян да е бил отстранен от манастира с насилие. Пояснява, че решението да се засели в скита е лично негово, но едва след неколкодневен престой е заявил желанието си да се върне обратно и е написал покаятелно писмо до монасите.

Аз съм свидетел как той се нахвърли върху един от братята, събори го на земята, аз извиках полиция. Когато дойде полицията, той каза, че братът се е нахвърлил върху него.“

Новоизбраният игумен йеромонах Климент не е словохоотлив, но е категоричен:

Той не е прогонен. Отец Касиян направи сериозни канонични грешки. Братството взе решение да се дистанцира от него, да си избере нов игумен.“

Развръзката засега остава неясна. Светият Синод се е разграничил отдавна от „Благовещение“, от Касиян и братята му. Каноничен епископ трябва да разреши спора, но не български епископ, а гръцки, руски или украински по Светогорския канон.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08