Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обществено обсъждане на новия закон за ВиК-сектора

Предвижда се окрупняване на ВиК-операторите

Снимка: БГНЕС

Над 130 милиона лева са несъбраните вземания от ВиК-операторите като цяло. С новия закон за водоснабдяването и канализацията се очакват по-сериозни действия за събирането им, включително по съдебен път.

„Доволен съм, че вече се предлага отделен специализиран законопроект за ВиК-проблемите, това ще даде необходимата тежест на отрасъла“, посочи в предаването „Хоризонт до обед“ Иван Иванов, председател на "Български ВиК холдинг" ЕАД за новия закон за ВиК, който е публикуван за обществено обслужване.

„Видя се колко е важно да имаме стабилно водоснабдяване, особено в кризи и пандемии. В момента ВиК-секторът се управлява от твърде много закони и институции и това не е полезно. Все още има ВиК-оператори без утвърден бизнес план спрямо сегашното законодателство – те са работили 4 години така, а на петата година е крайният срок", поясни специалистът. 

"Със закона се надяваме да се постигне намаляване на загубите от вода, като инвестициите са един от ключовите моменти, окрупняване на ВиК-операторите и с работещи бизнес планове. Ако навреме влезе този закон, това трябва да се направи.

Снимка: Георги Корнейков, БНР

Най-коментираната промяна е това принудително окрупняване на ВиК операторите в една териториална област. Според мен отделните кметове имат право на избор, но този избор би означавал две неща - че лишават цялата област от възможност да получават средства по европейските програми, и второ - не само цената на водата трябва да се гледа, а и качеството на услугите, които се предоставят", уточни Иванов.

"Има предвидено изменение в структурата на цените – преразпределение на тежестта между потребителите – не непременно увеличаване на цените" каза Иванов и допълни:

"Предвижда се и нещо много важно – разделяне на енергийния от водния регулатор, защото е по-добре един регулатор да мисли за отрасловото снабдяване и канализация“.

В законопроекта се предвижда се и допълнително подпомагане на уязвимите потребители на ВиК услуги, което ще бъде определено в отделна наредба на Министерския съвет, предложена от регионалния министър.

"Има консенсус по тази мярка, но се търси какъв да е механизмът, за да се получават тези водни помощи, за да може и да се покриват всички задължения".

Снимка: БГНЕС

Инж. Иван Иванов посочи още, че към момента има над 130 милиона лева задължения към сектора от страна на населението и промишлеността и затова с новото законодателство ще се търси механизъм да се заплаща за потребената услуга.

Предвиждат се нови санкции от страна на на ВиК-операторите към неизрядните платци", категоричен е инж. Иванов.

По повод цената на водата Иванов поясни, че за момента всеки от нас заплаща на кубик по 2 стотинки, това, което реално заплащаме към ВиК, са услугите  - доставяне на питейна вода, отвеждане и пречистване на питейните води.

"Ако с този закон се приложи новата схема на ценообразуване и механизмите за събиране на всички задължения се постигне резултат, не е необходимо да се вдига цената на водата", коментира той.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09