Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свещеникът на село Беляново Кирил Стоев преди век просвещавал селяните

Снимка: БГНЕС

В Деня на будителите си спомняме за онези личности, направили нещо повече за просветата на народа ни. Един от тези будители е свещеникът на село Беляново Кирил Стоев.

Преди точно един век в село Беляново, на брега на Янтра, ръкополагат за свещеник 29-годишния Кирил Стоев. Църква нямало, но беляновци много искали да си имат поп, затова изпратили хора при владиката в Русе и помолили да запишат и те селото си в книгите на митрополията. За да имат ръкоположен свещеник, трябвало да платят такса, а били бедни години и единственото, което могли да направят, било да изсекат тополите край реката и да продадат материала. Нещо като да си купят поп и това се оказало може би най-добрата им инвестиция.

"Дядо ми е свещеник Кирил Стоев, баща на майка ми, буден човек, може да се каже даже будител, защото е просвещавал селяните, които са били страшно неграмотни - как да се хранят, как да си приготвят храна, как да си мият ръцете, как да спазват хигиена", каза Антония Христова, внучка на свещеник Кирил Стоев.

Отец Кирил Стоев е разполагал с богата библиотека и натрупвал знания с много четене.

29-годишният Кирил Стоев още със стъпването си в Беляново се захваща да построи църква, в която да служи. Били много бедни години, но с подръчни материали подхванали да строят църква. Пак от беднотия подът на храма застлали с плочи от римско време - нямали други, а тези били готови гладки, много подходящи, макар престояли 2000 години във влажната земя.

Интересна е историята, която и до днес се помни. Когато захванали да строят, нямали разрешение от митрополит Василий. Той дочул отнякъде и бил обиден, че не го питали, не благословил. Отец Кирил отишъл в епархийския център в Русе и дипломатично обяснил, че нямат нито план, нито архитекти и предприемачи строители, правят храм без външна естетика, но ще е от сърцата и душите на хората. Владиката доволен дал благословение и разрешително за събиране на помощи. Само за три години вдигнали църквата "Света Параскева". Понеже нямало и счетоводител, отецът водил най-старателно книгите за приходи, за разходи, за дарения, за обещания. За хората се грижил също така старателно.

"По Великден и по големи празници, такъв бил обичая и реда, на попа се давали много яйца, събирал цели корита с яйца и агнешки кожи, който заколи агне дава кожата на свещеника, след което той тръгвал с файтона и с турчина Али и ги раздавал в циганската махала", допълни Антония Христова.

По време на цялата си служба в Беляново отец Кирил се захваща да опише историята, родовете, обичаите, песните, игрите на децата, лечителските практики, семейните обреди и песенния фолклор. Докато ги описва, ограмотява паството си. Забавна история е, че отец Кирил имал сметка в Колониалния магазин в Русе и изпращал ратая си да пазарува. Веднъж поръчал цял сандък с портокали за децата в Беляново, но докато им ги показал, те се уплашили и побягнали - не били нито ябълки, нито круши. Така отец Кирил им разказвал наистина за всичко - дори за портокалите и далечните земи, в които зреят. В Беляново. Преди век.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русе представиха книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов

В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..

публикувано на 23.02.25 в 06:20
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48