Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епидемичната картина в Кърджалийско - повече пневмонии от обичайното, легла има

Болницата в Кърджали
Снимка: БГНЕС

В аптеките в Кърджали няма бързи тестове за Covid–19, а търсенето е голямо. Не достигат и антивирусните препарати. Това установи репортерска проверка на Радио Кърджали. 

Според лекари в последните дни се наблюдава увеличаване на броя на пациентите с грипоподобни симптоми. Това е причината за повишеното търсене на противогрипни ваксини, основно от възрастни хора. От Регионалната здравна инспекция съобщиха, че на този етап не се налага обособяването на болница за лечение само на пациенти с коронавирус. 

Проверка в аптечната мрежа показа тревожна тенденция – масово се купуват антибиотици, много често без рецепта. Явно хората ги е страх и се запасяват, коментира фармацевт, пожелал анонимност. В част от обектите липсват антивирусни препарати, предписвани като ефективно средство в първите дни на заболяването. Няма противогрипни ваксини. Свършили са и бройките, отпуснати на личните лекари за пациенти над 65 години.

Доктор Гергин Габровски е общопрактикуващ лекар в Момчилград. В листата му има над 5 000 души, 1 200 от които са възрастни хора. Получените ваксини са били само 90 и са изчерпани. Всеки ден се обаждат пациенти с въпроса ще има ли още ваксини. Отговорът е отрицателен. Има и много хора с грипоподобни симптоми.

Някои от тях излизат положителни. Някои не можем да докажем, че е Covid, защото просто не си правят изследвания. Но общо взето не е грип това, което е в момента. Настинка, ринити, чукаме на дърво, че астматиците засега добре държат.“

Почти всеки ден доктор Габровски изпраща по един пациент в болница със съмнения за Covid. 

„Някои са си направили тест и се оказва, че тестът е отрицателен, но същевременно има пневмония. Никой не може да гарантира. Тестът невинаги дава 100% сигурност, че е положителен на Covid инфекция, а рентгенологично горе-долу върви наистина на този тип пневмония.“

Пневмонията се открива на рентген, а тестът е отрицателен - това е тенденция от десетина дни, отбелязва общопрактикуващият лекар. „Други години сме нямали толкова много пневмонии по това време. Почти всеки ден има по един-двама човека с пневмония. Общо взето е притеснително“, коментира д-р Гергин Габровски.

Около 30 на сто от последно направените тестове в област Кърджали са положителни. Близо 500 души са на домашно лечение, а под карантина са над 800. Още 36 пациенти са приети в болница по данни на Регионалната здравна инспекция. Според директора д-р Виктор Кирчев на този етап не се налага разкриване на болница само за лечение на пациенти с Covid. Засега има достатъчно легла, уверява той. Според д-р Кирчев има недостиг на медицински персонал, но колегите му се справят на този етап дори с цената на денонощни дежурства.

Съгласно заповедта на здравния министър най-голямата болница в района – тази в Кърджали, вече има мобилен пункт за изследване на пациенти със симптоми на Covid. Пунктът се намира встрани от болницата и работи от няколко дни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59