Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Минчев - мисия адвокат

92-годишният юрист е живата история на българската адвокатура и най-възрастният действащ адвокат у нас

Йордан Минчев
Снимка: Здравка Маслянкова

92-годишен юрист е най-възрастният действащ адвокат във Велико Търново. С Йордан Минчев се върнах три епохи назад в историята на България - царското време, социализма и демокрацията, споделя журналистката Мила Милчева, автор на биографичната книга за юриста, който 64 години неизменно продължава да влиза в дела и предоставя адвокатска защита. Книгата за Йордан Минчев беше официално представена на рождения му ден пред публиката във Велико Търново.

Йордан Минчев е епоха и живата история на българската адвокатура. 92-годишният действащ юрист от Велико Търново е феномен, мозъкът му работи с точността на бръснач и не спира да се готви активно и прецизно за делата, по които продължава да се явява в съда, за да защитава гражданите, потърсили адвокатските му услуги, споделя Мила Милчева, автор на биографичната книга „Йордан Минчев - мисия адвокат“:

„В първата глава, която е свързана с детството му, може да се намерят едни много интересни спомени за мелници, гуменки и камили, за това как е посрещал първо немските войски, а след това и съветските войски, какви са спомените му от тези времена. Не по-малко любопитно за мен беше, когато разказваше за студентските си години в една София, опустошена от бомбардировките, но която пази очарованието на цъфналите кестени, на звъна на трамваите. В Юридическия факултет е бил в един поток с 800 първокурсници и са му преподавали истински колоси в правната наука, хора, които са завършили световни и европейски университети. Върнахме се и във времената на бригадирското движение с романтиката и с очарованието на тези години“, допълни Мила Милчева.

Йордан Минчев и Мила Милчева                                                                            Снимка: Здравка Маслянкова

В биографичната книга за най-възрастния действащ юрист в България Мила Милчева разказва история за евреи, блейзър със златни копчета и крило от самолет, но и за калугерката, мелничарят и художникът, както и за кихавицата, която спасила милиционерски шеф. Това са част от мини разказите за делата, по които Йордан Минчев се е явявал в съда през последните шест десетилетия. Любопитна е историята и за годините на казармата, където Йордан Минчев среща верния си другар Стършела:

Един от акцентите за мен в книгата е разказът за неговата казарма, когато той се сприятелява с поета Пеньо Пенев. Там има любопитна случка, която се явява и първият му опит той да се изяви като адвокат, доста е забавно, до някъде и комично всичко, което се е случило между тях. Факт е, че Пеньо Пенев му е чел много от стиховете си, които доста по-късно след години виждат бял свят в стихосбирките“, подчерта Милчева. 

Доайенът на българската адвокатура Йордан Минчев разказа за слушателите на БНР, че интересът му към адвокатската професия дошъл още от ученическите години, въпреки че любимите му предмети били химия и физика и мечтаел да стане химик:

„Дядо ми беше полицейски пристав и много добре знаеше законите и правилата и нему, не само като началник на полиция, но и като културен човек беше известно, че ако пише нещо, ще бъде обвинен в чужда работа и той ме използваше мен като малолетен аз да пиша. От тогава свикнах с правилото на работата на просбописците, тези, които пишеха просби, пишеха молби и от там може би. Нито един ден, нито един час не съм съжалявал защо съм станал адвокат, защото разбрах, че орисията ми е да правя добро и съм се старал да правя добро“, каза Йордан Минчев.

Десетки хиляди са делата, по които се е явявал Йордан Минчев за 64 години в професията. Явявал се е по дело за развод от любов. Не успял да изкара от затвора двама студенти, писали позиви срещу Людмила Живкова, но след това написал до нея молба и надълго и нашироко разказал историята им, а тя я парафирала и студентските права на момчетата били възстановени. Йордан Минчев споделя, че винаги се е ръководил от един принцип в римското право - Дай ми фактите и ще ти дам правото.

Снимка: Здравка Маслянкова

Великотърновските адвокати говорят само с респект към учителя си. Адвокатите Деян Попов, Веселка Коева и Йордан Цветанов споделят:

“Йордан Минчев е изключителен адвокат, спомням си, че още когато си карах стажа, съм минавал през него за кратко. Той в момента е адвокатът с най-голям стаж в цялата страна и това е голяма гордост за нашата колегия“, заяви Деян Попов.

„Колегата Минчев аз го приемам не само като колега, а и като мой баща. От момента, в който го познавам, имам много топло чувство към него, защото той е всеотдаен към клиентите си, много работлив - най-важното, сутрин рано е в кантората. Помагал е на много хора. Учил ни е всички нас, ние сме се учили от него“, посочи  Веселка Коева.

„Колегата Минчев е връзката между старото, новото и средното поколение. 64 години адвокат. Тъкмо се е научил вече да се явява по делата без да ги чете и сега тепърва започва неговата адвокатска кариера на велик адвокат, още по-велик“, коментира Йордан Цветанов. 

Йордан Минчев е явление, казва авторката на книгата „Йордан Минчев - мисия адвокат“ Мила Милчева:

„Феномен. Той е толкова съхранен като професионалист, че само мога да му сваля шапка. Той е изключително запознат и подготвен с адвокатската материя с правната наука. Наистина е явление“. 

На 92-ия си рожден ден на-възрастният действащ адвокат в България Йордан Минчев пожела на младите адвокати:

Да не ламтят за много пари и да бъдат добросъвестни. Много са знаещи, много добре са подготвени, много умеят, но повечко морал и български стил в работата“.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52