Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Проф. Радка Аргирова
Снимка: PR Care

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар.

Успява ли да се справи в живота с вирусите?

"Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой началник ще извика, за да попита "какво става с вирусите?". Това е много важно, така че те за мен са едно удоволствие, една радост, едно предизвикателство и в същото време една трудност, която непрекъснато преодолявам", казва гостенката в рубриката "Горещи сърца".

22-ра Национална среща на фондация МОСТ
Професор Аргирова работи много години в областта на вирусите. Уверена е, че човек може да се справи с вируса, защото е по-умен от него. За нея вирусът е малък изкуствен интелект.

"Прави това, което той иска. Превръща те в машина за правене на вируси. Така че трябва да се учим от него в това отношение. Човек може да се справи като много разумно види от къде идват заплахите, абсолютно ги елиминира, защото винаги има начин за това - било ваксина, било дезинфекция, било вид поведение, зависи за какъв вирус говорим."

фондация МОСТ - 2024
"Много обичам да знам новостите. Много обичам да ги чета, от какъвто и характер да са. Обичам да ги прилагам и това ме поставя винаги, не знам дали са няколко, но на какви крачки напред пред останалите. Много рядко ме изненадва някакво събитие. Обикновено вече знам и съм предупредена за него".

Министерският съвет реши да предложи за награждаване проф. д-р Радка Аргирова с орден „Св. св. Кирил и Методий“ - огърлие за особено значимите ѝ заслуги за развитието на медицинската наука и на медицинската специалност "Вирусология" в България.

"Аз съм казала, това е най-големият орден - като вляза в метрото и стане половината пейка, да ми отстъпва място, или в рейса."

Казват ѝ "я вирусологията да дойде тук, да седне".


Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10