Предложенията бяха разгледани в Комисията по земеделие в парламента, предстои разглеждане и в Комисията по околна среда и води.
„Ще внесем жалба до Главна дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия, ако това бъде прието“, съобщи Куманов. В момента дори за кладенците с разрешена консумация до 10 кубика вода на ден България има проблем с ЕК, тъй като и това не отговаря на Рамковата директива за водите, уточни той.
МОСВ се е концентрирало върху подземните води, но всеки от регистрираните земеделци ще може да си построи в своя парцел водохващане и от река, алармира Куманов.
Съгласно рамковата директива за водите водата е общо наследство, което трябва да се опазва и защитава, подчерта той.
„В момента те са на път, дясна партия – вносител е ГЕРБ, но вдъхновител е Министерството на земеделието, защото министър Танева пое ангажименти пред разни земеделци - това е общо наследство, което в момента им се подарява. Това е социализъм, даже комунизъм.“
Рискът за питейните води според Димитър Куманов: около такъв кладенец да се появят десетки други в съседни земеделски имоти.
„Няма да ги мерят, няма да ги плащат, което означава абсолютно безконтролно. Тогава нивото на подземните води в целия регион ще се понижи."
Това ще засегне ползвателите на всички други кладенци, преминали през целия разрешителен режим досега, категоричен е Куманов. Така по думите му „някои хора ще бъдат по-равни от другите“.
Същото се отнася за малки потоци или рекички, преминаващи през поредица от земеделски имоти, за всеки от които ще може да бъде изградено отделно водохващане, без разрешителни и без никакви условия, поясни той.
Когато се дават разрешителни за водовземане от реки, има условия например за екологичен отток, рибни проходи. Сега според Димитър Куманов тези неща „се елиминират напълно и на тяхно място идва анархията“.
При малка рекичка или поток и десет водохващания едно след друго, може да се стигне до водни войни в летния сезон, прогнозира той.
Кладенците и в населените места ще пресъхнат, ако около тях безконтролно бъдат създадени водохващания по новия режим, смята Димитър Куманов. Това ще доведе до конфликти между хората, чиито кладенци са регистрирани, но пресъхват заради свръхексплоатация на кладенците по новия режим, посочи той.
И в момента ресурсите на подземните води са доста по-експлоатирани, отколкото би трябвало, предупреди още инж. Куманов в предаването „Хоризонт до обед".
Колко са незаконните кладенци у нас?
„Не бих ги нарекъл незаконни. Тези кладенци си съществуват, откакто свят светува. Тяхното съществуване не е в нарушение на закона. Те са били правени при времена, когато управлението на водите не е съществувало. Сегашното изменение на Закона за водите на мястото на управление на водите въвежда тотална анархия“, коментира Куманов.
Десетки хиляди са кладенците, от които хората черпят вода без съответните процедури, уточни Димитър Куманов.
„Те затова искат регистрация на съществуващите кладенци – за да се оцени натискът върху подземните води, от друга страна да може да се планират бъдещи мерки, включително когато се издават разрешителни за водовземане, тепърва, занапред - да се отчита този натиск, който съществува. Защото на някои места ресурсите на подземните водни тела са абсолютно изчерпани.“
Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..