Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Вътев: Българското производство намалява и става все по-неконкурентоспособно

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

Йордан Кръстанов: Пазарите са язва, която също трябва да бъде контролирана

| Репортаж
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини. Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи
"Не може да говорим само за веригите. На общинските пазари се вихри сериозна спекула. Там не продават производители, независимо че имат т.нар. зелено картонче за земеделски производители. Има една Наредба 18, която ги освобождава от задължението да имат касови апарати. С 1-2 декара, регистрирани като земеделски производители в населено място около града, получават маса на пазара и продават десетки тонове продукция без документи", алармира Йордан Кръстанов от Българската асоциация на оранжерийните производители по време на форум на Българската аграрна камара. 

Купувачите ценят личното отношение в малките магазини, делят храните на скъпи и евтини и качествени и некачествени. Повечето изразяват желание да купят българска храна, дори тя да е по-скъпа. 
"В момента български домат на пазара няма. Такъв има чак в края на април. На всички се е случвало - дори зимата да видите табела за български домат. Това смачква българския производител. Влиза вносна стока, а той си я продава със зеленото картонче като производител". 

По думите на Кръстанов пазарите продават с не по-малка надценка от веригите - в някои моменти над 60-70%, дори 100% надценка. Пазарите са язва, която също трябва да бъде контролирана, категоричен бе той. 

Според него промоциите в търговските вериги винаги са за сметка на производителя, а не на търговеца

"От веригите ни казват "Вашите продукти след това се развалят". Да - защото ни използват за кашони. Под регала половината продукция не се вижда, разваля се", коментира и Цветан Цеков от Камарата "Плодове и зеленчуци".

Димитър Пъчев, който е собственик на говедовъдна ферма, се оплака:

"Огромен проблем имаме с вносните млека и отказа на преработвателите по места да купуват българско прясно мляко с предтекст, че не могат да си продават продукцията и складовете им са пълни. В момента вносното мляко на рампа в България идва на 1,40 лв. без ДДС, а по места е 60 ст. от българска ферма. За качеството няма да говорим".

Българското производство намалява и става все по-неконкурентоспособно, смята бившият земеделски министър Кирил Вътев. 

Според него има жестока конкуренция - и между производителите, и между веригите.

Най-грубата грешка ще е ако някой тръгне да слага таван на цени и надценки и по административен път да регулира пазарни отношения, категоричен бе Вътев. По думите му обаче правила за доставка трябва да има.

"Проблемът е комплексен и трябва да се направят сериозни анализи по всички продуктови групи, по цялата агро-хранителна верига - от полето до масата".

Целия репортаж на Марта Младенова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58