Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Вътев: Българското производство намалява и става все по-неконкурентоспособно

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

Йордан Кръстанов: Пазарите са язва, която също трябва да бъде контролирана

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини. Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи
"Не може да говорим само за веригите. На общинските пазари се вихри сериозна спекула. Там не продават производители, независимо че имат т.нар. зелено картонче за земеделски производители. Има една Наредба 18, която ги освобождава от задължението да имат касови апарати. С 1-2 декара, регистрирани като земеделски производители в населено място около града, получават маса на пазара и продават десетки тонове продукция без документи", алармира Йордан Кръстанов от Българската асоциация на оранжерийните производители по време на форум на Българската аграрна камара. 

Купувачите ценят личното отношение в малките магазини, делят храните на скъпи и евтини и качествени и некачествени. Повечето изразяват желание да купят българска храна, дори тя да е по-скъпа. 
"В момента български домат на пазара няма. Такъв има чак в края на април. На всички се е случвало - дори зимата да видите табела за български домат. Това смачква българския производител. Влиза вносна стока, а той си я продава със зеленото картонче като производител". 

По думите на Кръстанов пазарите продават с не по-малка надценка от веригите - в някои моменти над 60-70%, дори 100% надценка. Пазарите са язва, която също трябва да бъде контролирана, категоричен бе той. 

Според него промоциите в търговските вериги винаги са за сметка на производителя, а не на търговеца

"От веригите ни казват "Вашите продукти след това се развалят". Да - защото ни използват за кашони. Под регала половината продукция не се вижда, разваля се", коментира и Цветан Цеков от Камарата "Плодове и зеленчуци".

Димитър Пъчев, който е собственик на говедовъдна ферма, се оплака:

"Огромен проблем имаме с вносните млека и отказа на преработвателите по места да купуват българско прясно мляко с предтекст, че не могат да си продават продукцията и складовете им са пълни. В момента вносното мляко на рампа в България идва на 1,40 лв. без ДДС, а по места е 60 ст. от българска ферма. За качеството няма да говорим".

Българското производство намалява и става все по-неконкурентоспособно, смята бившият земеделски министър Кирил Вътев. 

Според него има жестока конкуренция - и между производителите, и между веригите.

Най-грубата грешка ще е ако някой тръгне да слага таван на цени и надценки и по административен път да регулира пазарни отношения, категоричен бе Вътев. По думите му обаче правила за доставка трябва да има.

"Проблемът е комплексен и трябва да се направят сериозни анализи по всички продуктови групи, по цялата агро-хранителна верига - от полето до масата".

Целия репортаж на Марта Младенова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41