Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УНИЦЕФ започва кампания в подкрепа на невербалните деца у нас

Идеята е по-масово да се използват помагащи технологии за комуникация

Снимка: БНР

УНИЦЕФ - България започва кампания, посветена на невербалните деца. Невербалните деца имат какво да кажат – помогни им да се изразят, призовават от световната организация.

„Това са децата, които не се изразяват чрез реч – те не могат да говорят, или деца, които имат комуникационни затруднения в своето развитие. Това са група деца, които са по-невидими, по-предизвикателни за работа включително, от страна на учителите", каза пред БНР Мария Янкова от УНИЦЕФ - България.

Кампанията е свързана с по-масовото въвеждане на помагащи технологии за попълваща и алтернативна комуникация – от лесни за изработка средства като изобразени на ламинирана хартия символи и картинки, които децата да ползват, до по-сложни технологични средства и софтуер, които са насочени към деца с повече двигателни затруднения, които не могат например да използват ръцете си, за да посочат. Една от технологиите позволява контрол на устройство с поглед, така че невербалните деца да означат своя нужда, желание, да изразят мнение или да покажат знания.

Кампанията цели да популяризира този тип средства за комуникация както сред специалистите – логопеди, психолози, ресурсни учители, така и сред обществото като цяло, поясни Янкова.

УНИЦЕФ подготвя каталог с различни продукти, които могат да се използват в практиката с невербални деца.

Невербалните деца използват много жестове, за да общуват и трупат познания.

Общуването е ключово за участието на всяко дете в образователния процес, подчерта Мария Янкова. През последните години МОН прави усилия и инвестиции в тази посока, които засега са насочени към центровете за образователна подкрепа (бившите помощни училища), защото там по презумпция са децата с по-сериозни затруднения, уточни тя.

Ние обаче бихме искали да се насочим и към по-масовата образователна среда, защото там също има много деца със специални образователни потребности, които едно такова средство би подпомогнало значимо.“

УНИЦЕФ ще покани регионалните центрове за подкрепа на приобщаващото образование да направят анализ колко от децата по региони биха се възползвали от помощните средства за комуникация. За начало е предвидено проектът да започне в пет области и да бъдат адресирани конкретни деца и учебни заведения, в които учат невербални деца.

В пилотната фаза на проекта се цели да бъдат обхванати пряко 150 деца. 

„Директно деца, които ще бъдат подкрепени с различни средства, от които те имат нужда. Това са деца, които се развиват и учат в своите социални групи, така че вярваме, че ще достигнем до поне 3 хиляди деца, да подпомогнем тяхната вътрешна комуникация в рамките на групите в детските градини, в рамките на класовете“, посочи Мария Янкова в предаването „Преди всички".

Повече по темата - в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27