Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В капана на насилието

Снимка: Pixabay

Как се справят жените, претърпели насилие в семейна среда и успяват ли да осмислят модела на зависимост, за да не го повтарят в следваща връзка? #ЖенитeSurvivors е инициатива на фондация Emprove, която осигурява дългосрочна подкрепа за жени, претърпели насилие.

„Такава група дава сили. Ние сме жени, които виждаме нещата отвъд насилието и какво следва", казва Михаела Ангелова, която споделя своя опит на преживяла връзка с насилие жена. Важно за нея след работата в група е да види, че „животът след такава връзка го има и е много по-стойностен, свободен“.

Не става дума само за физическо насилие. Невидимите белези на жените, преживели токсична връзка, могат да бъдат както икономически и социални, така и психологически. 

„Първите знаци, заблудите, в които влизаме - много време е нужно, за да се осъзнае, че това не е любов, а скрито насилие под думи, под действия. Отнема време и когато имаш хора, които да ти бъдат огледалото в този момент, да имаш възможността да погледнеш отстрани картината, това ти помага да видиш накъде върви тази връзка и това добре ли е за теб“, разказа Валентина Димитрова, която е терапевт във фондация Emprove.

Кои са първите знаци, че си във връзка с насилник? Забележки към външния вид, които стигат до ултиматум какво да обличаш, часове за прибиране, настояване на обяснения защо жената закъснява, постепенно изолиране от приятели и близки и бавно и постепенно обезценяване на всичко, което тя прави - върху тези маркери обръщат внимание терапевтите. 

Защо толкова трудно се излиза от омагьосания кръг на насилието? В един момент жената бива изцяло подчинена. Започвайки да се чувства безпомощна, тя представа да разчита на приятели и близки, от които се е дистанцирала и остава усещането за зависимост от насилника. Перспективата за тръгване изглежда по-страшна, отколкото самото насилие.

Манипулацията се случва на много нива – през грижата, икономическата зависимост, през мантрата „никой няма да те обича така, както аз те обичам“ и ревността, поясняват Михаела Ангелова и Валентина Димитрова. 

Първата, най-значима крачка е да признаеш, че нещо не е наред и да потърсиш помощ, категорична е Михаела Ангелова. „Тази група ти дава енергия, сила. Това е пространство, в което можеш напълно да бъдеш себе си. Все още в обществото стои тази тема като табу – с насилието, съпроводена е с вина и срам.“

Мъжете много по-рядко търсят помощ, споделят от опита си във фондация Emprove. Мъжът и жената във връзка, основана на насилие, имат механизъм за „закачане“ един за друг, допълва Валентина Димитрова. Ако не се разбере този механизъм и не се осмисли моделът, то той се повтаря при следваща връзка. 

Повече по темата - в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40