„За 67% водещият стил на справяне е един от агресивно-защитните или пасивно-защитните модели на екзистенциално ориентиране. Изследването ни започна през март и обхваща хора между 25 и 60 години чак до края на октомври“, поясни психологът. Преди три години процентът е варирал около 30.
Двойно е спаднал броят на хората, които имат класическите конструктивни модели на ориентация към реалистични проекти, постижения, развитие, подкрепа и солидарност, отчитат специалистите.
„За сметка на опозиционния стил, борбата, негативизма, отричането или пък перфекционистичното очакване да се реализират някакви свръхстандарти. Конформизмът също е нараснал, ритуализацията.“
Два пъти е нараснало невротичното поведение с всичките му многообразни проявления, изтъкна Димитров.
„От пасивност, свиване, затваряне, самоизолация, депресивност, отчаяние до онзи параноичен порив да властваш, да доминираш или да се втурнеш да се спасяваш с ритуализирани форми като това да имаш богата лична аптека.“
Виждаме болезнено безотговорно отношение от властниците как да се създаде среда и политика, така че хората да се чувстват по-уверени и конструктивни да се справят с кризата, която вече е многопластова, смята Димитров. Сега по думите му всеки се спасява поединично. Това важи и за презапасяването с лекарства, заради което определени медикаменти изчезват от аптечната мрежа.
„Още когато заплахата се глобализира, имаше порив и хората се втурнаха да се запасяват, включително с тоалетна хартия и храни", припомни той. Това е характерно за ситуация на повишена тревожност, когато се включват аспекти на имунната система, които водят до невротични, крайни и неефективни поведения.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..