Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Култови снимки от Източна Германия в изложба "Преломът на Изток. Живот в преход"

Снимка: Здравка Маслянкова

Култови снимки и разкази описват промените в ежедневието на хората от Източна Германия след Обединението през 1990 г. Посолството на Германия у нас в сътрудничество с Центъра за култура ТАМ и Регионалната народна библиотека „Петко Славейков“ представят във Велико Търново историческата изложба „Преломът на Изток. Живот в преход".

Изложбата „Преломът на Изток. Живот в преход” е посветена на 30-годишнината от обединението на Източна и Западна Германия, която се отбеляза на 3 октомври 2020 г. Кадрите, придружени от поясняващи текстове и връзка към видео интервюта, приканват към осмисляне на настъпилите промени в живота на хората не само от ГДР, но и от Източния блок като цяло, разказва Галин Попов от великотърновския клуб за изкуства ТАМ, с чието съдействие изложбата на Немското посолство гостува във великотърновската регионална библиотека „Петко Славейков“.

Изложбата представя моменти от първите години след обявяването на Германското единство през 1990 г. и акцентира върху опита на източногерманците, натрупан по време на прехода. Техният живот, както и ежедневието на хората в Източна Европа, включително и в България, коренно се променят след промените през 1989/1990 година. Снимките са запечатали ключови моменти и послания от този период и са дело на германски фотографи като Пол Гласер, Хералд Хаусвалд, Ан-Кристин Янсон и други. Авторът на изложбата е историкът и публицист Щефан Волле. Освен снимки и информацията, разположена по информационните табла, посетителите могат да чуят лични истории и разкази, като последват QR кодовете, разположени на всяко едно от таблата", допълни Галин Попов.

Снимка: Здравка Маслянкова

Чрез снимките посетители могат да се запознаят с очакванията и мечтите на хората от Източна Германия. Изложбата разказва за опитите за ново начало, но и за икономическия крах на комунистическите предприятия, за високата безработица, за загубите и страховете, които управляват живота на гражданите от Източна Европа, поясни Галин Попов: 

Това, което е интересно, че тази промяна и преходът е отнел много по-малко време, отколкото при нас и е интересно да се проследи как при тях като хора зад Стената тези процеси са били много интензивни и много по-бързо е станала промяната, от колкото при нас в България. В днешно време определено общуването е много по-лесно, не само заради това, че сме част от един голям съюз, а също и възможността да пътуваме толкова евтино, да общуваме през социалните мрежи наистина размива усещането за граници“. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Изложбата е интересна и вълнуваща и с нетрадиционното представяне на историческите събития. Картината се оформя с поглед върху ситуацията на жената, на семейството и на младежите, разделени между техното, пънка и десния радикализъм, коментира Галин Попов от великотърновския клуб за изкуства ТАМ: 

„Харесват ми снимки, които засягат теми като техно, пънк, музикални субкултурни течения. Беше интересно да видя как такава изложба, подготвена от институция като посолство, обръща внимание на целия спектър на обществото и начина, по който всеки един от нас е променен от този преход“.

Историческата изложба „Преломът на Изток. Живот в преход”, посветена на 30 години от обединението на Източна и Западна Германия може да бъде видяна във фоайето на великотърновската Регионалната библиотека „Петко Славейков“ до 16 ноември.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34