България временно преустановява подкрепата си за Република Северна Македония и няма да даде съгласие за провеждане на първата междуправителствена конференция, докато не получи ясни гаранции за промяна в политиката на Скопие към страната ни в правно обвързващ документ. Това обяви вицепремиерът и министър Екатерина Захариева по време на изслушване в парламента.
Тя напомни, че активната и последователна политика на България към Република Северна Македония е пример за приемственост и междупартиен консенсус:
"България е правила всичко по силите си в опит да постигне едно качествено ново начало в двустранните отношения със Скопие.
Независимо от всички наши прояви на добросъседство Скопие не промени същността на своята политика към България - в подкрепа на неоснователните малцинствени, исторически, езикови и други претенции.
Докато не получим правни гаранции, че тази политика ще бъде променена, ние не можем да дадем съгласие за провеждане на първата междуправителствена конференция и реално стартиране на преговори за членство."
Българският дипломат номер едно посочи какви са очакванията на външното ни министерство към югозападната ни съседка по отношение на правно обвързващия документ:
"Лично аз считам, че трябва да бъде протокол към договора, а не договор между двете правителства, така че той да бъде ратифициран от двата парламента. Това е позицията на българското външно министерство. Предпочитаме да бъде протокол към договора, ратифициран от двата парламента".
Вицепремиерът Красимир Каракачанов също изтъкна какво се очаква от Република Северна Македония:
„Отказ от малцинствени претенции, отказ от езика на омразата - това означава промяна на образователната система, отказ от присвояване и фалшифициране на българската история, реабилитация на всички граждани на Македония, които след 1944 година бяха репресирани, убити или вкарвани в затвори заради своето българско национално самосъзнание, както и полагащото се обезщетение на техните семейства".
Каракачанов допълни, че алтернативата пред Северна Македония е или да промени поведението си, или да повтори сценария на дългото изчакване от 28 години, докато постигне съгласие с Гърция:
"Ние сме "за" разширението на ЕС на територията на Западните Балкани - на първо място Република Северна Македония, но това не може да бъде безусловно. Няма как да се разчита, че някой друг отвън ще притиска България и ще я принуди да си смени политиката. От тук нататък следва колегите от Скопие да си вземат необходимата поука".
От своя страна премиерът Борисов подчерта, че позицията на България е принципна, изтъквайки, че „има неща, с които няма как нашия народ да се съгласи“.
Българското "не" на началото на преговорите за присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз не е инат, заяви премиерът и отправи критика към Скопие за липса на ангажираност, но все пак изрази готовност за продължаване на преговорите, изпълнение на Договора за добросъседство от страна на Скопие и загърбване на антибългарската реторика там.
От БСП критикуваха липсата на прозрачност при преговорите, но определиха българското вето като правилно.
Депутатът от левицата Кристиан Вигенин препоръча:
„И един личен персонален ангажимент на министър-председателя оттук нататък. Ако е необходимо и преговорният екип да бъде преразгледан. За нас е още стои въпросът каква е причината вицепремиерът и министър на отбраната да бъде в този процес".
В телевизионно интервю премиерът на Северна Македония Зоран Заев изрази недоволство от българското вето и изтъкна, че все още има възможност да се постигне договор във времето на германското председателство на ЕС.
Пред ТВ21 той изрази мнение, че когато Европа е трябвало да се държи европейски, това не се е случило. И затова българската блокада на преговорите за членство на Скопие за него е поражение за Европейския съюз.
Заев декларира, че ще продължи да гради отношения с България в духа на приятелството. Защото още има шанс до края на годината да започнат преговорите за еврочленство.
Скопие няма никакви претенции за територия или национално малцинство в България, заяви официално Зоран Заев:
„Няма никакви териториални, нито малцинствени претенции“, каза той.
Скопие обаче очаква от София да признае македонския език и идентичността на народа на Република Северна Македония, заяви Заев. И отхвърли искането на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ за среща на лидерите на парламентарните партии по спора с България.
„Не ми трябва Мицкоски, за да се скарам с България. Мога и сам да се скарам. Ако го повикам, кавгата не ни бега“, бяха думите на премиера на Северна Македония.
Преди месец и половина в здравното министерство е входирано мотивирано искане за откриване на инфекциозно отделение. Това съобщи за БНР управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Както по-рано БНР съобщи Изпълнителна агенция "Медицински надзор" ще проверява болницата в Кюстендил, отказала да приеме болно дете. Проверка в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира: " Нямаме проведени разговори с никого , за да имаме промяна в позицията си - ако са същите кандидатури за председател на 51-вото Народно събрание, ние ще гласуваме по същия начин , както досега...
Към този момент не ми е известно за определен ден и час за срещата на ПП-ДБ с ГЕРБ-СДС и в какъв формат. Това е тревожно. Според мен трябва да има среща и да бъде по приоритети между политическите сили, каза Надежда Йорданова, депутат от ПП-ДБ, в интервю в предаването "Неделя 150". "За нас като коалиция - ПП-ДБ, е важно освобождаването..
Бурята "Берт" продължава да вилнее на Британските острови. Има една жертва, а 10 души, сред които 5 деца, бяха спасени от свлачище. Бурята "Берт" продължава да брули Великобритания и Ирландия с ветрове, които на места достигат 140 километра в час, с проливни дъждове и валежи от сняг, които предизвикаха транспортен хаос и почти със сигурност ще..
Гръцката партия СИРИЗА си избира лидер, след като вчера бившият председател на партията Стефанос Каселакис създаде нова политическа партия. Симпатизанти и членове на лявата партия гласуват днес за избор на лидер. Бившият ѝ председател Стефанос Каселакис беше изключен и не е допуснат да участва в днешния вот. От Централната комисия го обвиниха,..
Вдигането на осигуровките е необходимост, но трябва да стане плавно и хората да не го усетят. Увеличението трябва да е с 1 пункт за 20 години. Минималната работна заплата (МРЗ) за 2025 г. ще е 1077 лв. и синдикатите няма да отстъпим да се замрази увеличението на заплатите с 10% през идната година. Това заяви Любослав Костов, главен..
Силите за противовъздушна отбрана на Украйна са унищожили над 10 руски дрона, които са били насочени към Киев тази сутрин, предадоха Ройтерс и Украинформ, като цитират изявление на украинската армия. Засега не се съобщава за пострадали или щети в резултат на нападението, съобщи военната администрация на Киев в "Телеграм". Информацията за..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..