Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рецептата на Ивайло Спасов за справяне с коронавируса

Снимка: БТА

Голяма част от българите вече са се срещали с коронавируса, смята Ивайло Спасов, представител на екипа на УНИЦЕФ в България. В предаването „Хоризонт до обед“ той изрази лични впечатления от справянето с Covid-19.

„За всекиго това изпитание ще бъде различно. Има общи характеристики, универсални показатели, но спрямо възрастта, дали има съпътстващи заболявания, кога и къде се е заразил човек, носил ли е маска, когато се е заразил и много други фактори – те се натрупват, за да образуват цялостен образ на вируса и как той ще си взаимодейства с нас.“

„Моето боледуване го усетих като неловък танц – това не е танц, който ти си търсил, който си искал, или на който си се надявал. Обаче като се хванеш на хорото, трябва да го играеш, без да позволяваш на вируса да води през цялото време. Тогава когато ти можеш, трябва да надделяваш над него“, подчерта Ивайло Спасов.

В началото Ивайло бил убеден, че температурата му се дължи на настинка, защото кара колело на път за работа и обратно. Тестът обаче излязъл положителен, което, макар и парадоксално, го успокоило, защото си казал, че най-накрая се среща с вируса.

Страхът много ни е превзел. Аз имах опасения, напрежение, тревожност, че вирусът ме дебне отнякъде. В моя случай страхът от вируса се оказа по-голям от срещата със самия вирус.“

Изкарал е сравнително леко инфекцията. Съветва хората да запазят самообладание, да не се самолекуват и да поддържат рутината си, ако състоянието им го позволява. 

„Продължих да работя, макар и от вкъщи. Не изпаднах в безвремие 14 дни по време на карантината – да изпадна в страх и да гледам в една точка в тавана. Продължих да имам своите ежедневни ритуали. Трябва да си намери човек нещо, което да му помага психически да се съхрани.“

Никой не го е карантинирал официално – нито РЗИ, нито МВР, въпреки че през PCR теста си е влязъл в системата. Смята, че е преминал леко през болестта, защото там, където предполага, че се е случило заразяването – дълго публично събитие на закрито, е бил с маска, а много други не са били. „Това, което на мен ми е помогнало, е, че съм поел по-малък вирусен товар.“

„Не е шега работа, не е за подценяване“, допълва Ивайло Спасов и апелира да обръщаме внимание повече на положителните новини. „Че много повече напоследък са оздравелите.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30