Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тома Белев: Управляващите не разбират смисъла от повече гора

Върху горски територии се осъществява държавна помощ за някои бизнеси

Снимка: БГНЕС

Проектозаконът за промени в Закона за горите внезапно изчезна от предварително заявения дневен ред на парламента. Законопроектът е внесен в парламента още през 2018 година.

Обединените патриоти и депутати от ГЕРБ, които са го внесли, те трайно не разбират смисъла на повече гора“, каза за БНР Тома Белев, председател на Асоциацията на парковете в България и общински съветник в София от „Демократична България“.

Той даде пример с бюджета на горските стопанства, които намаляват с всяка година. „И тези горски служби, които трябва да опазват от кражби, незаконна сеч, незаконен лов – те получават все по-малко и по-малко. За последните десет години той е паднал пет пъти, този бюджет. Явно е, че имаме неразбиране за нуждите от горско стопанство и от гори в България в тези политически сили.“

Тома Белев  Снимка: БГНЕС

Откакто е приет новият Закон за горите през 2011 година, през годините винаги е имало лобистки предложения, с които се иска определени инвестиционни предложения да могат да се осъществяват в горските територии, без да се изключват от тях, без да се заплаща такса за инвестиционно залесяване, обясни Тома Белев в предаването „Преди всички“.

Имаме т.нар. гори на хартия, тоест те ще се водят гора по документи, а реално там ще има къща, сграда, лифт, писта или нещо друго, което не изпълнява горско-стопански функции."

По подобен начин стоят нещата с енергийни обекти и водно-стопански обекти, допълни Белев.

„Хайде да не изключваме от горската територия, те са малко и т.н., но всъщност това е форма на държавна помощ към съответните бизнеси. Ако вие искате да правите някакъв друг бизнес върху горска територия, даже върху ваша горска територия, вас ще ви принудят да я изключите.“

Това е с цел поевтиняване на определени бизнеси, коментира Тома Белев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка . Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са..

публикувано на 04.09.24 в 20:19

Васил Терзиев: Под 10% ще бъде депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка

Под 10 процента ще бъде депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка, а 90 процента ще бъдат преработвани. Това ще стане с новите договори за оползотворяване на твърдото RDF гориво, което се получава от отпадъка, каза кметът на София Васил Терзиев: "Когато споделихме за нашите планове за това да свалим депонирането от 90..

публикувано на 03.09.24 в 15:43

По планинските пътеки и туристически забележителности на Априлци

"Пътувай с " Хоризонт" този ни отвежда този път до град Априлци и по пътеките на Троянския Балкан .  На гости в новата конна база в град Априлци , която предлага и туристически атракции. Симона и Стефан стопанисват базата . Те и отглеждат коне, и предлагат туристическа услуга.  Те вземат базата под наем малко случайно, но вече имат 6 лични..

публикувано на 27.08.24 в 14:21
Боран Хаджиев, кмет на Чепеларе

Боран Хаджиев и Екатерина Дафовска за Чепеларе: Достъпен спорт и природни дадености

На територията на община Чепеларе има останки от 4 крепости, някои от които са от периода около V-I век преди новата ера . Те са били използвани до падането на Родопите под османска власт. Има 8 църкви, 72 параклиса и 2 джамии. В 7 читалища самодейци пазят местни традиции и обичаи. На 15 ти септември Чепеларе отбелязва 60 години от създаването на..

публикувано на 19.08.24 в 11:30