Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Новаков: Еврофинансирането за България през новия програмен период се увеличава

Не допускам Полша и Унгария да блокират европейския бюджет и пари от 1 януари да няма, казва евродепутатът

Андрей Новаков
Снимка: https://andreynovakov.eu

Въпреки сложната обстановка на преговори с Полша и Унгария, ситуацията за България изглежда добре. В новия програмен период страната ни не само ще запази финансирането си, въпреки значителното намаление за някои държави, но и ще го увеличи. Това каза пред БНР евродепутатът Андрей Новаков преди онлайн форума „Бюджетът на ЕС – митове и реалност“.

„Само от фондовете за сближаване на Европейския съюз ще получим около 11.5 милиарда заедно с националното съфинансиране. Това е сума, в която не калкулираме около 2 милиарда за развитие на селските региони, не калкулираме около милиард и 200 милиона за енергиен преход, няма да калкулираме и онези половин милиард евро, които ще получим за справяне с коронакризата. Говорим нетно за около 15 милиарда евро и то без директните плащания към фермерите“, коментира Новаков в предаването „Преди всички“.

Към момента годишно вноската на България е около половин милиард евро към европейския бюджет, а получаваме средно над два, това означава, че получаваме от ЕС почти четири пъти повече, отколкото внасяме, изтъкна той.

Очаква се да има декларация към регламента за върховенство за закона, което ще позволи на Полша и Унгария да подкрепят споразумението за многогодишната финансова рамка, поясни Андрей Новаков.

Не допускам, каквото и да се случи, Полша и Унгария да блокират до такава степен европейския бюджет, че на практика средства от 1 януари да няма. Най-малкото Полша и Унгария са сред най-големите нетни бенефициенти от европейския бюджет - те също имат нужда от тези средства“. 

„Без да правя смели прогнози мисля, че до края на седмицата ще имаме развитие, значително“, посочи Андрей Новаков.

Върховенството на закона трябва да бъде обвързано не само с европейското финансиране, а с всяка сфера на живота в ЕС. То не може да бъде просто изискване, а част от начина на живот, смята евродепутатът. „Не може върховенството на закона да подлежи на условия или на някакви изисквания“. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нанси Пелоси

Нанси Пелоси: Байдън трябваше да оттегли участието си в изборите по-рано

Бившият председател на Камарата на представителите в САЩ Нанси Пелоси заяви, че президентът Джо Байдън е трябвало да се оттегли по-рано от участие в президентските избори, за да могат да се включат повече кандидати на Демократическа партия. Загубата на демократите се дължи на липсата на достатъчно време за организиране на първичните избори за..

публикувано на 09.11.24 в 12:06

Йотова отговори на Борисов: Не коментирам партийни лидери

"Не коментирам партийни лидери". Така вицепрезидентът Илияна Йотова отговори на вчерашното искане на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов президентството да се извини за позицията ѝ за легитимността на предсрочния вот. Критиките на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към Президенството и очакванията му от "Дондуков" 2 да се извинят, дойдоха след коментар на..

публикувано на 09.11.24 в 11:48
Аврам Агов

Аврам Агов: Очаква се новата администрация на Тръмп да води твърда политика към Китай

Очаква се новата администрация на Доналд Тръмп да води твърда политика към Китай, обаче вероятно ще търси решения чрез преговори.  Това мнение изказа пред БНР Аврам Агов, преподавател по история на Азия в Лангара колидж и в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър.  " Китай нямаше интерес от президентството на Тръмп. Много ясни..

публикувано на 09.11.24 в 11:47
Улично изкуство върху останки от Берлинската стена

Анна Камински: Всеки отказал се от осмисляне на миналото е загуба за обществото

В България винаги даваме Германия за пример за това, как се е справила с осмислянето на миналото си - както на Третия райх, така и на комунистическия режим. Колко важно е за едно общество преди да продължи напред, да погледне назад? "Във всички бивши комунистически страни тоталитарното минало е осезаемо, дори да не е било осмислено. Това..

публикувано на 09.11.24 в 11:41
Нотр Дам се запали на 15 април 2019 г.

5 години по-късно: Не е ясна причината за пожара, изпепелил "Нотр Дам"

След пет години разследване и експертни доклади все още не е ясна точната причина за пожара от 2019 г., който опустоши парижка катедрала "Нотр Дам", предаде БГНЕС. Прокурорите съобщиха, че разследващите вече са наредили да се създаде 3D симулация на началото на пожара, като се използват направените по това време снимки. Разследването е към своя..

публикувано на 09.11.24 в 11:10

Продължава действията за пълно изгасяване на тлеещото депо за утайки край Катуница

Продължават действията за пълно изгасяване на депото за утайки край садовското село Катуница, вече чрез „запръстяване“ и гасене в дълбочина с изпомпване на вода от река Чая. Очаква се до една седмица тлеещото депо да бъде загасено по този начин. След това обаче ще остане под наблюдение. Заради продължаващото обгазяване от тлеещото втора..

публикувано на 09.11.24 в 11:03

Майкъл Милщайн: Малък е шансът за реален натиск от Тръмп войната в Близкия изток да спре

Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в Съединените щати беше посрещната възторжено от израелския премиер Бенямин Нетаняху и от радикалните партньори в правителството му. Радостта им е обяснима заради близкоизточната политика на Тръмп през първия му мандат, когато демонстрира пълна незаинтересованост от съдбата на палестинците и правото..

публикувано на 09.11.24 в 10:55