„Мъртвите не си отиват завинаги, в моя дом те се помнят, почитат се, говори се за тях, разказват се спомени и аз мисля, че по този начин хората не си отиват завинаги, а оживяват в нас и в сърцата ни“. Това сподели в предаването „Нощен хоризонт“ Ана Цанкова. Тя е родена в град Кърджали. Живее и работи в София. Нейни стихотворения са публикувани в списания „НО Поезия“, „Нова асоциална поезия“, в редица различни периодични издания и в онлайн платформите „Public-Republic“, „Banitza“, „Открита литература“.
„Дядо ми също си отиде преди доста години. Той беше най-добрият и най-прекрасният човек, когото познавах и ме е научил на почти всичко“, допълни Цанкова.
Ана Цанкова сподели, че майка ѝ е била силно вярваща жена. Заедно са посещавали църкви. Спомените на Ана Цанкова са свързани с църквата „Свети Георги“ в Кърджали. Към вярата трябва да имаш посока, трябва някой да те насочи, допълни тя.
„Не определям пътя си към вярата като трънлив. Знам, че тя дава любов, тя учи на добро, на смирение, че ти не си сам и не си изоставен. Много е важно човек да вярва и да мисли, и да знае, и да усеща, че той не е сам и че каквото и да му се случва, ще има по-добър ден, ако Господ даде. Ние сме загубени без вяра, нищо не може да ни се случва - хубаво, добро и може би ние няма да бъдем добри, ако нямаме вяра", подчерта Ана Цанкова.
В края на 2018 г. излиза дебютната ѝ книга с поезия „Археология на белезите”, под знака на издателски кръг „Смисъл” и с редактор Аксиния Михайлова. През 2019 г. Ана Цанкова печели Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет“, а по-късно „Археология на белезите” е номинирана за Литературните награди „Перото“ в категория „Дебют“.
Авторката е отличена със специални награди от IX и X национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“.
Ана Цанкова подготвя нова книга.
„Мисля, че малко съм се променила между първата и втората книга. Започнах да пиша по-дълги стихотворения. Когато си разглеждах файловете, с изненада установих, че съм писала доста също за смъртта, не съм го направила нарочно, но това е нещо, което съм искала да си го обясня, защото поезията е начин на овладяване на болката“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..