„Мъртвите не си отиват завинаги, в моя дом те се помнят, почитат се, говори се за тях, разказват се спомени и аз мисля, че по този начин хората не си отиват завинаги, а оживяват в нас и в сърцата ни“. Това сподели в предаването „Нощен хоризонт“ Ана Цанкова. Тя е родена в град Кърджали. Живее и работи в София. Нейни стихотворения са публикувани в списания „НО Поезия“, „Нова асоциална поезия“, в редица различни периодични издания и в онлайн платформите „Public-Republic“, „Banitza“, „Открита литература“.
„Дядо ми също си отиде преди доста години. Той беше най-добрият и най-прекрасният човек, когото познавах и ме е научил на почти всичко“, допълни Цанкова.
Ана Цанкова сподели, че майка ѝ е била силно вярваща жена. Заедно са посещавали църкви. Спомените на Ана Цанкова са свързани с църквата „Свети Георги“ в Кърджали. Към вярата трябва да имаш посока, трябва някой да те насочи, допълни тя.
„Не определям пътя си към вярата като трънлив. Знам, че тя дава любов, тя учи на добро, на смирение, че ти не си сам и не си изоставен. Много е важно човек да вярва и да мисли, и да знае, и да усеща, че той не е сам и че каквото и да му се случва, ще има по-добър ден, ако Господ даде. Ние сме загубени без вяра, нищо не може да ни се случва - хубаво, добро и може би ние няма да бъдем добри, ако нямаме вяра", подчерта Ана Цанкова.
В края на 2018 г. излиза дебютната ѝ книга с поезия „Археология на белезите”, под знака на издателски кръг „Смисъл” и с редактор Аксиния Михайлова. През 2019 г. Ана Цанкова печели Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет“, а по-късно „Археология на белезите” е номинирана за Литературните награди „Перото“ в категория „Дебют“.
Авторката е отличена със специални награди от IX и X национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“.
Ана Цанкова подготвя нова книга.
„Мисля, че малко съм се променила между първата и втората книга. Започнах да пиша по-дълги стихотворения. Когато си разглеждах файловете, с изненада установих, че съм писала доста също за смъртта, не съм го направила нарочно, но това е нещо, което съм искала да си го обясня, защото поезията е начин на овладяване на болката“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..