Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работи ли ТЕЛК системата в електронна среда

Снимка: БГНЕС

Близо 47 хиляди души от област Ловеч, или повече от една трета от населението на областта, са с ТЕЛК решения, сочат данните на регионалната картотека на медицинската експертиза.

От средата на октомври бе въведена информационна система за контрол върху медицинската експертиза, която дава възможност на личните лекари да издават електронни направления за ТЕЛК. 

Личният лекар пуска направлението заедно с цялата медицинска документация от досието на пациента за съответния период, която постъпва в картотеката на медицинската експертиза, пояснява пред БНР д-р Йордан Димитров от Регионалната здравна инспекция в Ловеч.

„Ние пускаме служебно заявление за каквото е написал личният лекар и цялото това нещо по електронен път отива към съответния ТЕЛК по постоянен адрес на лицето. Те могат да се произнесат още на другия ден.“

Има проблем обаче с подписите на личните лекари. „Тази система търси идентификация като физическо лице по ЕГН, а подписите на джипитата в 99% са на фирма“, посочва д-р Димитров. 

Затова на ход отново е хартията.

„Пускат го на хартия, за да не бавим хората. Идват при нас на хартиен носител, ние всичко сканираме, вкарваме в програмата.“

Срокът на валидност на ТЕЛК решенията бе удължен с три месеца след изтичане на епидемиологичната обстановка. Дадена бе и възможност за подаване на документи по пощата или чрез куриер. 

„Повечето от тях за съжаление все още идват. Има една част – 10-20%, които си ги пращат по куриер и по пощата, но преобладава лично подаване на документи", разказва още д-р Йордан Димитров.

При специалисти за документи се налага да ходят най-вече срочните пациенти, на които изтича предишно ТЕЛК решение, допълва д-р Димитров.

Относно удължаването на валидността на решенията за тримесечен срок след изтичането на извънредната епидемиологичната обстановка, той коментира:

„Тази нормативна мярка по-скоро важи за тези институции, които плащат, не за ТЕЛК-а. Това важи за НОИ, които плащат пенсиите, за социалните, които плащат социалните помощи. Никой няма да ви спре нищо по това ТЕЛК-ово решение“. 

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31