Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Тасков: По-тежко преобледувалите Covid-19 имат повече антитела

Очакваме науката да каже дали ваксините изграждат и дълготрайната памет за вируса

Снимка: БТА

„Важни са и антителата, и естествената и клетъчната резистентност по отношение на имунитета“, заяви пред БНР проф. Христо Тасков, бивш директор на Национален център по заразни и паразитни болести – София.

Естествената резистентност първа се среща с вируса и при хората, които преболедуват безсимптомно Covid-19, тя върши чудесна работа и се справя с вируса, след това се включват и клетъчният имунитет и антителата.

Антителата пречат на вируса да се свърже с клетките и ние при ваксините разчитаме на антителата, за да може да предотвратяват тази инфекция.

Клетъчният имунитет е важен, за да може, когато вирусът е влязъл в клетката, тези клетки да бъдат разрушени и вирусът да не може да се размножава.“ Това посочи в „Хоризонт до обед“ проф. Тасков.

Относно очакваните ваксини проф. Тасков поясни, че те са изследвани главно за вирусно неутрализиращи антитела, доколко те образуват такива антитела.

БТА

По думите му тези ваксини стимулират и клетъчния имунитет и те могат да действат, дори ако вирусът проникне в клетката. Доколко ще бъде дълъг имунитетът, още не се знае, те действат от няколко месеца.

"Очаква се ваксините да действат 6 месеца, аз се надявам лично те да действат поне една – две години, но това ще се знае през 2021 година.

При средно и тежко прекарване на инфекцията количеството на антителата е по-високо.

Има краткотрайна и дълготрайна имунологична памет – като едната е от месеци до няколко години, а другата трае и до 5-19 години. Очаквам науката скоро да каже ваксините коя памет ще стимулират и изграждат – дали и дълготрайната памет.“ Това разясни още специалистът.

"Целта на ваксините е, ако има по-голямо покритие – при над 70 на сто ваксиниране и се създаде колективен имунитет, този вирус не да изчезне, но няма да има епидемии. Аз в бъдеще разчитам повече на ваксините, отколкото да се намери точен протокол за лечение на този нов вирус.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20