Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мальовица - кауза или интереси

Снимка: БГНЕС

Какво се случва след конкурса за отдаване под наем на националния учебен център на Мальовица, известен като Централна планинска школа или ЦПШ?

Председателят на асоциацията на планинските водачи „Планини и хора“ Любомир Попйорданов заяви пред БНР, че решението е взето противоуставно и противозаконно.

„Без мнозинство е взето такова решение. Поради липса на кворум това решение е противоуставно", обясни Попйорданов. По думите му става дума за наем на сграда, която се намира върху терен, принадлежащ на бизнесмена Христо Ковачки.

Като публична собственост сградата е била създадена през 1965 година и предоставена за управление на Българския туристически съюз. „Целият този фонд, който е бил предоставен за управление, е в упадък“, каза Попйорданов, според когото мястото тъне в разруха, а за сградата през годините са давани много пари, но те са отишли „в канализацията и в разни джобове“.

Сградата трябва да бъде запазена като учебен център и да развива планинарската култура, категоричен е Любомир Попйорданов. Какви са неговите опасения:

Това, което си представяме, е, че този курорт, който беше за хора, които обичат планината, семейства и т.н., постепенно ще промени своята посока на развитие. Може да стане дори затворен комплекс. Дори няма да бъде и Банско. Ще бъде нещо съвсем различно.“

Ако Министерството на земеделието развали заменките, Ковачки няма да има право да претендира за всичко, което се намира върху земята – включително ЦПШ, включително хотел „Мальовица“, ски пистите и гората, в която се извършват сечи, подчерта Любомир Попйорданов.  

Запитан сигурен ли е, че именно Христо Ковачки е собственик на въпросните парцели, Попйорданов посочи:

„Неговото име стои съвсем ясно зад тези сделки. Това, което не знаем, е кой стои зад този договор за концесията на учебния център.“  

„Името Христо Ковачки не съществува в договорите, които сме подписали. Три фирми кандидатстваха. Условията са публикувани във вестник „Капитал“ тази неделя, срокът е десетгодишен“, обясни в ефира на „Хоризонт“ инж. Румен Драганов, изпълнителен секретар на Българския туристически съюз. Той каза, че няма концесионен договор. „Става въпрос за договор за сътрудничество и съвместна дейност.“

Наемната цена е 11 600 лева месечно без ДДС, уточни Драганов.

БТС има нотариален акт за собственост на сградата, потвърди още той.

Школата запазва своите функции като школа, освен това възстановяваме музея „Христо Проданов“. Имаме специално помещение за оборудване, което е за алпинисти, безплатни нощувки за преподавателите в школата. Ще обучаваме планински водачи, екскурзоводи, ски учители и аниматори“, увери Румен Драганов.

Снимка: БГНЕС

По думите му Мальовица ще стане петият ски курорт в България след Витоша, Пампорово, Боровец и Банско

Има натрупване на три различни случая, които водят до монополизация, подчерта Вера Стаевска от „Зелени закони“.

От една страна са ЦПШ и влековете, които сега се дават под наем за 10 години. Вторият момент е ловната концесия за участък от над 50 хиляди декара. „От тази година той също е на фирми, свързани с Ковачки“, обясни Стаевска в предаването „Хоризонт до обед“.

От бившите държавни гори в ски курортите Мальовица и Боровец 3 441 декара вече са частни и са собственост на три дружества, свързани с Христо Ковачки, изтъкна тя, като се позова на анализи на „Зелени закони“.

Имотите, които са заменени, наистина са във формата на писти. С едно горчиво чувство на хумор да погледнем заменените държавни гори как наистина оформят за всяка от трите фирми писти, които съвпадат с това, което беше планирано като курортно-туристическа локализация Говедарци-Мальовица“, добави Вера Стаевска.

Трите мнения по казуса с учебния център на Мальовица чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57