„Квантовият компютър е машина, която е доста сложна и доста капризна, бих казал, откъм, например, температурата. И именно затова създадох симулация на такъв компютър, за да не се зависи от температура, вибрации. Идеята беше да предоставя възможност за симулиране на работата, така че още преди всеки човек да има такъв компютър в дома си, да имаме готови програми и алгоритми, които по един начин да забързат работата и развитието на човечеството".
Цветелин Цецков допълни: "Подобни компютри вече съществуват и е много важно хората да са запознати и да можем да разработваме алгоритми за тях. Важно е да имаме подготвени кадри, които разбират хем програмирането, хем какво се случва на физично ниво. Сегашните ми планове за симулацията е, в момента я пригодявам така, че да може повече разработчици да работят по нея. И изключително бързо да се случват подобренията по нея чрез принципите на отвореният код. Другата посока, в която работя, е да направя така, че да може да се пусне на много компютри едновременно, защото квантовият компютър е по-мощен. Колкото повече компютри има…се свържат заедно, за да правят тези изчисления, толкова по-близко може да се симулира дейността на квантовия компютър".
Решението да се занимава с квантови компютри Цветелин взел преди около 7 години. Бил около 12-годишен. В началото го насърчавали родители му – и двамата много далеч от дигиталната сфера и математиката.
"Те са щастливи, че се занимавам с това, което обичам. А не това, което си мислят повечето хора, нали, той избра тази професия, защото се изкарват много пари, дава добър социален статус. Не са ме възпитали така. По-важното беше, че аз се занимавам с това, което обичам и че им ми доставя удоволствие да го правя", каза той и добави:
"Човек трябва да живее в бъдещето. И да търси вдъхновение от хора, които живеят в него. Смятам, че светът определено не е розов, но може да се погледне от една по-ведра и по-хубава гледна точка. Опитвам се да съм новатор на времето си. Вярвам, че в един момент ще ми се получи", сподели Цветелин Цецков.
Още от третия епизод от поредицата „Разкодирано“ слушайте от звуковия файл.Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..