Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

| Репортаж
3
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България
Снимка: Фейсбук

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом, което се нарича сектор за кенгуру грижа. То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време пожелаят, и да се подготвят за грижите след изписването им. Стаите, където това вече се случва, са обновени с таланта и труда на десетки доброволци и с подкрепата на бизнеса. 
Преди 40 години в една болница в Колумбия се родили голям брой недоносени бебета. Нямало достатъчно кувьози и на лекарите им хрумнало в тази роля да влязат майките. Положили бебетата върху гърдите им, кожа до кожа, като ги покрили със завивки. Ефектът бил впечатляващ, разказва доц. Лилия Вакрилова, която ръководи Отделението по неонатология в Майчин дом.
"Оказва се, че тези бебета виреят по-добре. Имат по-малко нужда от кислород. Изписват се по-рано от болницата. Въобще ползите са изключително много и за майката, тъй като тя продължава да усеща бебето близо до сърцето си, така както то е било през цялата бременност. Оказва се също така, че една от причините бебетата да се чувстват по-добре е, че те чуват сърцето на майката, нейния говор, тоест усещат се така, както са били преди раждането в утробата на майката". 

Възможност да бъдат близо до своите рожби имат родителите на бебета с ниско тегло, обгрижвани в Майчин дом. Това са семейства от цялата страна. Сред тях е Елена Александрова от Хасково, майка на 3-месечната Кремена. Момиченцето се ражда преждевременно и тежи едва 800 грама. Днес е малко над 3 килограма.

"Днес е доста по-добре, предстоят някои прегледи" - казва майката на Кремена.

Лекари и акушерки ще учат Елена и други родители как да се грижат за бебето след изписването – какво да направят, ако детето има колики, ако се задави, кога да го захранят. При някои деца са нужни инхалации, които ще се правят вкъщи. Това са умения, които ще са им полезни в домашни условия, обяснява доц. Вакрилова.

Работата в кенгуру сектора ще бъде предизвикателство за акушерките от неонатологията, които са свикнали да обгрижват бебето, а сега ще трябва да се грижат и за родителите, споделя проф. Боряна Слънчева, автор на идеята да се създаде такова пространство в болницата.
"Българските бащи са все по-ангажирани с грижите за новородените", разказва още проф. Слънчева.

"Ако бащата се изолира в грижата за детето, в един момент се разпада това семейство".

Стаите, в които родителите ще могат да бъдат с бебетата денонощно, са прясно боядисани и обзаведени с апаратура, мебели и климатици, с помощта на фирми и на доброволци от екипа на Лазар Радков

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Елена Бейкова.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43