Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да омесиш домашен уют с любов и благи думи на Бъдни вечер

ансамбъл „Пламъче“
Снимка: Личен архив

Вярата е онази важна съставка, която ни е съхранявала, защото е от най-силните лекарства, които могат да помогнат винаги и в най-трудни времена. Знаели са го в миналото. И благодарение на обичаите и традициите, освен вярата, българите са били наясно как да омесят домашен уют, да го подправят с любов и да го споделят с благи думи, как да отворят широко вратите за изобилието, как да поканят с думи здравето, както и благодарността, за да ценят всичко, което са получили“, каза в „Преди всички“ Ивайло Първанов, ръководител на танцов ансамбъл „Пламъче“.  


Затова, че българският фолклор е магичен, че все повече ни липсва днес и че трябва да съхраняваме добрата връзка с него, са категорични и участниците в ансамбъла.

ансамбъл „Пламъче“

За да запази връзката с традициите, над 10 години ансамбъл „Пламъче“ издирва и съхранява танцов, музикален, песенен и обреден фолклор.

Ивайло и Стефан припомнят за подготовката на Бъдни вечер:

Празничната трапеза се прикадява от дясно на ляво, както се жъне. Всяко ястие и виното се нарича, за да има богатство на масата идната година. Тамянът се счита за лековит за следващата година, който е ползван на Бъдни вечер.

На малките деца се давало да си слагат чесън по джобчетата, за да изгонят лошото, слагали сол на масата на Бъдни вечер, която после използвали при болест.“

Специални са били и благопожеланията при подреждането на трапезата, като важна част за благопожеланията е имала коледарската дружина.

ансамбъл „Пламъче“

Бразая е коледен обичай, представян от ансамбъла и на сцена. Характерен е за Източна България, разказват от ансамбъла:

"На Коледа ходи маскиран човек с пръчка и обикаля по къщите - това е Бразая - митично същество между коза и щъркел.

Още за традициите и духа на Бъдни вечер в репортажа на Мира Стефанова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49