Фокусът на дарителските кампании през 2020 година е бил Covid кризата. Пандемията е насърчила много хора да проявят съпричастност и да даряват. През минали години жените са дарявали по-често, а мъжете - по-големи суми. Предстои да се обобщят в детайли данните за 2020, каза Красимира Величкова от Българския дарителски форум. Според нея е добре да има базисна рамка за дарителството у нас. Тя трябва да създава равнопоставеност между оказващите и получаващите подкрепа, за да са ясни отговорностите и задълженията на всички страни.
"Още от март месец, когато беше обявено в България извънредното положение, знаете колко много компании, хора, организации започнаха да даряват - първоначално за болници и за хората, които работят на първа линия, а впоследствие - и за социални нужди, за хора, които са болни. Все още не сме готови с точните анализи и цифри, но със сигурност можем да кажем, като предвиждаме, че темата с Covid даренията за медицина, за здравеопазване, за образование и за социалната сфера, най-вероятно можем да кажем, че е най-важното, което се случи през тази година", допълни Красимира Величкова.
Когато има някаква тежка хуманитарна или природна криза, хората емоционално много откликват и в този смисъл се родиха нови инициативи, кампании. Когато става дума за кампании, които са извънредни, независимо дали се отнася за някакво бедствие или за кампания за лечение на човек заради емоцията се събуждат съпричастността и емпатията, коментира Величкова.
"За 2019 година виждаме увеличение на процента на хората, които даряват еднократни дарения между 50 и 100 лева. За сравнение ще кажа, че през 2018 година и предходните години най-масово се даряваше до 50 лева, но има и хора, които даряват много по-големи суми, ние в DMS имамe наблюдение за това, че има дарители, които даряват до няколко хиляди", подчерта Величкова.
Дарителството може да бъде насърчавано по няколко основни линии - от една страна, то може да бъде насърчавано с определен вид законодателство, което прави така, че дарителите да са по-мотивирани да даряват, изтъкна Величкова:
"Това например са по-високи данъчни облекчения, по-лесни процедури за даряване, по-лесна процедура за отчетност. В България нямаме регулаторната среда за дарителството, не можем да кажем, че е много по-зле или много по-добре от това, което е в Европа, по-скоро можем да кажем, че поведението на държавата и на държавните институции е, че дарителството не пречи, но няма идея и мисъл за това какво би могло да се направи от институциите като някакъв вид регулация, така че да се дарява повече и по-удобно".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..