Фокусът на дарителските кампании през 2020 година е бил Covid кризата. Пандемията е насърчила много хора да проявят съпричастност и да даряват. През минали години жените са дарявали по-често, а мъжете - по-големи суми. Предстои да се обобщят в детайли данните за 2020, каза Красимира Величкова от Българския дарителски форум. Според нея е добре да има базисна рамка за дарителството у нас. Тя трябва да създава равнопоставеност между оказващите и получаващите подкрепа, за да са ясни отговорностите и задълженията на всички страни.
"Още от март месец, когато беше обявено в България извънредното положение, знаете колко много компании, хора, организации започнаха да даряват - първоначално за болници и за хората, които работят на първа линия, а впоследствие - и за социални нужди, за хора, които са болни. Все още не сме готови с точните анализи и цифри, но със сигурност можем да кажем, като предвиждаме, че темата с Covid даренията за медицина, за здравеопазване, за образование и за социалната сфера, най-вероятно можем да кажем, че е най-важното, което се случи през тази година", допълни Красимира Величкова.
Когато има някаква тежка хуманитарна или природна криза, хората емоционално много откликват и в този смисъл се родиха нови инициативи, кампании. Когато става дума за кампании, които са извънредни, независимо дали се отнася за някакво бедствие или за кампания за лечение на човек заради емоцията се събуждат съпричастността и емпатията, коментира Величкова.
"За 2019 година виждаме увеличение на процента на хората, които даряват еднократни дарения между 50 и 100 лева. За сравнение ще кажа, че през 2018 година и предходните години най-масово се даряваше до 50 лева, но има и хора, които даряват много по-големи суми, ние в DMS имамe наблюдение за това, че има дарители, които даряват до няколко хиляди", подчерта Величкова.
Дарителството може да бъде насърчавано по няколко основни линии - от една страна, то може да бъде насърчавано с определен вид законодателство, което прави така, че дарителите да са по-мотивирани да даряват, изтъкна Величкова:
"Това например са по-високи данъчни облекчения, по-лесни процедури за даряване, по-лесна процедура за отчетност. В България нямаме регулаторната среда за дарителството, не можем да кажем, че е много по-зле или много по-добре от това, което е в Европа, по-скоро можем да кажем, че поведението на държавата и на държавните институции е, че дарителството не пречи, но няма идея и мисъл за това какво би могло да се направи от институциите като някакъв вид регулация, така че да се дарява повече и по-удобно".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...