Марката се издава за 85-годишнината от рождението на Кристо. „Тиражът е много малък - 5 100 бройки за цяла България. Няма да бъде преиздаван. Не мисля, че правят втори тираж“, обясни авторката на марката пред БНР.
Тя е получила покана д аработи по проекта от Министерството на транспорта, в експертния съвет по маркоиздаване са двама нейни преподаватели от НХА.
„Веднага приех. На Кристо се възхищавам изключително много. Това е един много смел човек, който е следвал мечтите си и доказа, че те наистина се сбъдват с упорит труд“, сподели Михаела Караджова в предаването „Преди всички“.
Има ли допирни точки между творчеството на Михаела Караджова и сътвореното от Кристо?
„Това, което аз правя, остава. Не правя инсталация, която да бъде свалена. Но това, което ни обединява, е, че той мисли много мащабно, не се фокусира върху една сграда, една държава или един монумент. Той иска да опакова целия свят, а аз искам да достигна до целия свят, да работя с много музиканти по цял свят.“
В началото й било трудно да реши какво точно да изобрази върху марката, защото всички проекти на Кристо по думите й са „толкова гениални и красиви“. Посветила дълъг период на проучване – албуми и биографии. Финалният избор паднал върху опакования парижкия мост Понт Ньоф.
„Най-трудно е да избереш кой проект да представиш в марка, защото това е много малко пространство, върху което трябва да побереш цялата си идея“, обясни Михаела Караджова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..