Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строителната инвазия по Черноморието беляза и 2020-а

Строителните дейности на Алепу през 2019-а бяха с аргумент, че се извършват укрепителни дейности на плажа.
Снимка: Даниела Костадинова

Строителната инвазия по Черноморието беляза и 2020-а. Имаше не малко скандали, свързани с презастрояването на южната част от морския бяг. Т.нар. подпорна стена в защитената местност Алепу придоби визията на 4-етажен хотел, а след масови протести на екозащитници и жители на Созопол прокуратурата поведе битка срещу инвеститорите. Гората край къмпинг Арапя беше изсечена, а на нейно място като гъби поникнаха малки ваканционни къщички. Бетонът превзе и емблематичната местност Поляните край Синеморец. Там на брега на морето, на върха на скалата се издигна вилата на столичен архитект.

Година и половина под заблудата, че се строи укрепително съоръжение в местността Алепу, багери, машини и тежка техника изливаха бетон. В началото на месец юни една снимка направена от морето обиколи социалните мрежи. От нея ясно се виждаше как уж подпорната стена придобива профила на хотел, а на обекта са изградени асансьорни шахти, стълбище и хотелски стаи - контролните органи ги нарекоха шайби. Въпреки видимите белези на хотел от РДНСК продължаваха да твърдят, че това е геозащитно съоръжение

Тезите на контролните органи възмутиха жителите на Созопол, които протестираха срещу опитите на институциите да ни представят хотел като подпорна стена на свлачище.

Даниела Костадинова

Оказа се, че въпреки недовършения вид на т.нар. подпорна стена, тя е получила акт 16. Новината съобщи бившият служител на Дирекцията за строителен контрол Любомир Йорданов.

Дни по-късно коментар по темата направи и министърът на околната среда и водите Емил Димитров. Какво искаше да каже той обаче никой не разбра:

„На мен ми прилича на защитна стена с хотел отпред. Това какво ми прилича на мен не е толкова важно, трябва да питате инвеститора - какво е искал, на какво да му прилича, какво е станало, а вие непрекъснато ми показвате, примерно, коя била жена му, на пазар, че ходила балдъза му. Това изобщо не ме интересува. Има си собственик. Този собственик има идея, нека си каже идеята. Защитна стена трябва да има, както трябва да има навсякъде, където има свлачища“, каза екоминистърът Емил Димитров по повод спорния строеж на плажа в Алепу.

След оказания обществен натиск първо премиерът Бойко Борисов обяви, че подпорната стена на Алепу ще стане къщичка за птички, а прокуратурата поведе битка срещу инвеститорите за отнемане на строителното им разрешително. Строителните ни документи са изрядни пък заяви адвокатът на инвеститорите „Главболгарстрой“ Димитър Данаилов.

И докато битката за спасяването на Алепу премина на нов етап - от строителната площадка в съда, в друга емблематична местност - Поляните, край Синеморец -  частници си заградиха терените, а столичният архитект Добромир Добрев издигна основите на морската си вила. Схемата, по която са продавани земите край морето там, е същата като по цялото Черноморие - земеделски терени променят статута си на имоти в регулация, сменят се ПУП и започва изливането на бетон. 

И така загубихме още една година в битки за спасяването на брега от нестихващите набези на инвеститорите. Пандемията не ни научи да щадим природата, но дано да сме научили, че туризмът не е хотели и курортни мегаполиси, а красив бряг, лазурно море и светли хоризонти.

Репортаж на Даниела Костадинова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

Алепу/Даниела Костадинова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Мирно шествие събра тази сутрин природозащитници на плажа Алепу

Мирно шествие под наслов „Джулай за природа“ се проведе тази сутрин на Алепу, до т.нар. подпорна стена на плажа. То е част от поредицата инициативи срещу строителния обект там.  „Природата няма нужда от бетонни подпори, от човешка подкрепа“..

обновено на 01.07.20 в 09:49
Силистар

Природозащитници настояват да бъде прекратен снимачният процес в защитените зони

Отворено писмо - петиция "МОРЕ БЕЗ БЕТОН" събира подкрепа в социалните мрежи. Опазената дива природа е не само наше конституционно право, но е и незаменимо условие за здравословен и качествен живот и за развитие на поминъци като селско стопанство и..

публикувано на 29.06.20 в 12:05
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преговори Лавров - Рубио в Рияд за войната в Украйна

В Рияд започват преговори между външните министри на Русия и САЩ - първите след началото на войната в Украйна. "Най-важното е да започнем истинска нормализация в отношенията", подчерта Юрий Ушаков, съветник на президента Владимир Путин. Москва..

публикувано на 18.02.25 в 08:12

Почистени и проходими са пътищата в Благоевградско

Пътищата от републиканската мрежа в Благоевградска област са почистени и проходими при зимни условия. Няма регистрирани пътни произшествия заради зимната обстановка. През нощта валежите спряха, а тази сутрин слаб сняг вали само в..

публикувано на 18.02.25 в 08:08

Съветът на управляващите обсъжда бюджета и програмата на кабинета

След Консултативния съвет за национална сигурност при президента Румен Радев днес формациите от управляващото мнозинство ще се съберат отново на Съвет за съвместно управление. В него участват представители на партиите от парламентарното..

публикувано на 18.02.25 в 07:48
Филип Гунев

Филип Гунев: Голямата тема е как младите да стигматизират наркотиците

Не очаквам особени резултати. Тези политики са доста сложни, скъпи и дългосрочни . Това каза пред БНР Филип Гунев, бивш заместник-министър на вътрешните работи, преди Консултативния съвет по национална сигурност при президента, посветен на..

публикувано на 18.02.25 в 07:46
Паметникът на Васил Левски в Карлово

С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски

Днес се навършват 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. Годишнината ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски..

публикувано на 18.02.25 в 07:34

КСНС заседава за рисковете от употреба на наркотици сред децата

Консултативният съвет за национална сигурност ще заседава днес заради рисковете и заплахите, произтичащи от разпространението на наркотици и опиати сред подрастващите и от злоупотребата с тях.  Заседанието беше свикано от президента Румен Радев,..

публикувано на 18.02.25 в 07:22

157 машини чистят снега в София

157 снегорина почистват снега в София. Извършени са обработки на пътната мрежа с избутване на снежна маса и разпръсване на смеси против заледяване в районите "Витоша", "Слатина", "Панчарево", "Илинден", "Овча купел" и "Слатина".  Разпръскване..

публикувано на 18.02.25 в 07:12