Българската икономика ще започне да расте след кризата, най-рано догодина. Най-тежкото последствие от пандемията е отложеното потребление - по тази причина през миналата година в бюджета не са постъпили над 1 милиард лева - посочват от Стопанската камара.
Прогнозата е масовата ваксинация срещу Covid-19 да ускори стопанското възстановяване.
Предкризисните нива на БВП в българската икономика се очаква да достигне едва през 2022 г., но първи признаци на икономическо възстановяване в производството вече са налични, а оптимизъм дава ваксината срещу Covid-19 - коментира председателят на Стопанската камара Радосвет Радев:
"И от тази гледна точка като че ли почва да отпада това чувство за всеобщ риск. Това гарантира подема".
Най-доброто лечение за икономиката е потреблението на домакинствата, смятат от бизнеса, а Covid кризата ограничи именно потреблението при това драстично, посочи Радев:
"В България втората половина на 2020 г. депозитите на семействата са се качили до нива 5 милиарда. Представете си 5 милиарда потребление. Само върху 5 милиарда 20% ДДС-то е 1 милиард - това са пари, които не са влезнали в хазната, не са влезнали в данъчната система".
Преодоляна е кризата предимно в производството, предизвикана от логистичните трусове и стрес с работната ръка. Объркването в схемите на смените и производствените процеси вече е преодоляно и бизнесът преминава по-леко през второто затваряне, каза Цветан Симеонов - председател на Българската търговско-промишлена палата:
"Производствените предприятия имаха възможност да добият опит с мерките, с работата на смени и с това да възстановят връзките със своите доставчици и клиенти. Липсата на работна ръка не е толкова крещяща, както беше преди започването на кризата, защото се увеличи безработицата. Сигналите и нашите проучвания посочват, че даже при увеличения брой безработни трудно се намират подходящи и квалифицирани работници за вакантните места".
Икономическото възстановяване през 2021 година няма да е достатъчно, за да се върнем в рамките на година до предкризисните равнища. Това мнение изрази пред БНР Адриан Николов от Института за пазарна икономика. „ Ако говорим за връщане към растеж..
14 партии и коалиции ще се явят на извънредните избори за Общински съвет в Сандански, насрочени за 23 февруари. Резултатите от местния вот в частта за общински съветници бяха касирани през октомври миналата година, след окончателно решение на съда...
Британската метеорологичната служба издаде жълт предупредителен код за гъста мъгла за големи части от Англия и Уелс. Гъста мъгла вече тегне над много райони и предупреждението ще остане в сила поне до обед през днешния ден . Мъглата засяга и големи..
Кипър отчeте през 2024 г. исторически най-високото ниво на бюджетен излишък, който достигна 1,4 млрд. евро, съобщи Статистическата служба. Увеличението на приходите надвишава близо 7 пъти ръста на разходите. Бюджетният излишък за периода януари-ноември..
Британският премиер Киър Стармър заяви, че сделката за прекратяване на огъня в ивицата Газа е "доста закъсняла" и призова за "огромен поток на хуманитарна помощ". Израел и "Хамас" са постигнали споразумение за примирие в Газа Какво предвижда..
В Италия за пореден ден имаше проблеми с железопътния транспорт, което предизвика негодуванието на опозицията, а управата на Италианските държавни железници поиска намесата на специалната разузнавателна служба. В жалбата към специалната полицейска..
Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта, за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната..
Четвърт трилион долара активи на Руската централна банка, замразени в по-голямата си част в Европа, да бъдат използвани за въоръжаване на Украйна. Това поиска украинският президент Володимир Зеленски, предаде Ройтерс. "Най-силната подкрепа за..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..