„Науката и иновациите са в основата на намирането на дълготрайно решение и изход от пандемията и чрез програмата „Хоризонт Европа“, в която има с 30 на сто увеличен бюджет за следващия период, ще допринесем за това", посочи в предаването "Преди всички" Габриел.
"Юни месец беше публикувана Стратегията за ваксините, която потвърди, че всички държави- членки ще имат достъп до ваксините по едно и също време и в еднакви условия. В средата на октомври бяха публикувани препоръките за ваксинационните планове, а след това държавите-членки имаха отговорността да подготвят логистиката“. Това каза още еврокомисарят.
Тя припомни, че в началото е имало доза несигурност коя фирма първа ще разработи ваксина, а впоследствие - какви ваксини ще се произведат.
Габриел заяви, че в момента има слабост по отношение на производствения капацитет и там е необходимо да се инвестира.
„Няма право за критика, когато става въпрос за това, че има одобрена поръчка, има запазени дози, но трябва да се инвестира в производствения капацитет“.
По отношение на дисбалансите в различните страни във връзка с ваксините Габриел заяви, че опираме до отговорността на държавите членки:
„Тези, които веднага след средата на октомври месец са направили своята организация и планове, са напред във ваксинирането. Така е във Германия".
На въпрос може ли ваксината да е виза за вход в европейска държава Габриел потвърди, че има такива дискусии, но трябва да се изчака, да се подходи внимателно към този дебат:
„Водеща трябва да остане сигурността на гражданите, тяхното здраве и след това как това може деликатно да бъде комбинирано с това икономиките да работят".
По отношение на това как държавите-членки да ускорят ваксинирането Мария Габриел посочи:
"Нека не забравяме, че ние сме в началото на периода на ваксиниране – десет дни са минали от началото на ваксинацията, а Европейската комисия каза, че ще достигнем по-големи размери през април. Нека се ваксинират с втората доза хората на първа линия.
За мен е по-важно да се подава непрестанно информация, защото виждаме, че има недоверие и към ваксините, още повече че работим в условия на много стриктно спазване на изискванията на Европейската агенция по лекарствата и на стриктно изпълнение на критериите за това какви са данните, които са подадени, как след това фирмите имат планове за управление на риска – това е добавената ни стойност – това трябва да бъде много ясно поднасяно на хората като точна и постоянна информация.“
По темата за проблемите на младите хора в образованието по време на пандемията Габриел изтъкна, че те са показали, че новите технологии са много полезни.
„Всеки месец се събирахме с министрите и така впоследствие публикувах визията ни за европейското пространство за образование и новия план за действие за цифрово образование. Ще предложа, като цифров комисар, новата програма "Свързаност за училища" заради това, че все още има населени места, в които учениците не са обхванати от новите технологии, това важи и за учителите.
Ще има още една промяна заради това, че децата са в къщи - в програмата „Еразъм“ за следващия програмен период ще въведем т.нар. „виртуална мобилност“, тя няма да замести физическата, но ще подпомогне участниците да не губят време, да започнат да дефинират проекта".
В сектор „Култура“ – един от най-силно засегнатите сектори от пандемията – 4 на сто от БВП на ЕС, това с 8 милиона работни места, са засегнати. Но сега културата беше включена в максимален брой действия за подпомагане – чрез схемите за държавна помощ до инвестиционната инициатива за коронавируса.
За първи път благодарение на програмата „Еразъм+“ мобилизирахме покани за проекти в размер на 100 милиона евро в подкрепа на т.нар. партньорства за творчество – образование и култура в едно си подават ръка“, допълни още еврокомисарят.
„По програма „Творческа Европа“ догорихме бюджет, увеличен с 60 на сто спрямо миналия период – или програмата ще разполага с бюджет 2,4 милиарда евро.
С Европейският парламент е договорен и клъстер „Култура“ – с 900 милиона евро ще бъде неговото финансиране – така за първи път цифровите технологии ще заемат централно място в защитата на културата и културното наследство“, обобщи българският еврокомисар.
Още по темата в интервюто на Силвия Великова с еврокомисар Мария Габриел.
Ангел Забуртов e назначен за заместник-министър на транспорта и съобщенията, със заповед на премиера Росен Желязков. От длъжността е освободен Живко Петров, съобщават от правителствената информационна служба. Забуртов е бил генерален директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Работил е и в частния сектор. Завършил е..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях. Това мнение сподели актьорът Георги Стайков в интервю пред БНР. В кариерата си той има 69 филма. На 26 години играе Ростислав във филма "Вчера" и негови са емблематичните реплики "Само от добър..
И през тази година Главната инспекция по труда ще извършва така наречените "бързи проверки" в извънработно време, само за наличие на трудови договори в проверяваните обекти. Това е записано в Планът за работата на контролния орган за 2025 година. Ограничаването на недекларирания труд във всичките му проявления като прикрито реално работно време,..
Земетресение с магнитуд 3,1 по скалата на Рихтер е регистрирано край Пловдив, съобщи Националният институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Трусът е регистриран в 16:39 часа. Епицентърът е на 5 километра югоизточно от областния град. Няма информация за нанесени щети.
Община Дупница си върна 100 000 лева, преведени неправомерно и погрешно на мъж от Видинско. Парите са върнати чрез държавен съдебен изпълнител по силата на съдебно решение и са в сметката на Общината. Случаят е от юни 2024 г., когато от Общината превели 100 000 лева на мъж от Видинско с инициали М. Г. Б. Сумата е трябвало да се преведе на..
Общото виждане на Доналд Тръмп и Владимир Путин е войната в Украйна да бъде спряна, но европейците не искат това и казват, че ще воюват докрай. Това каза пред БНР Ованес Мелик-Пашаев, бизнесмен и музикален продуцент, роден в Москва, от 1996 г. живее в България. Надявам се, че скоро тази война ще приключи, изтъкна той. Руски и американски..
Руски и американски представители са водили неофициални разговори в Швейцария за войната в Украйна, съобщи Ройтерс позовавайки се на свои източници. В същото време след среща със специалния пратеник на Вашингтон за Украйна и Русия - Кийт Келог украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев ще работи бързо за изготвяне на успешно..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..