Отношението към животните много точно показва нивото на развитие на едно общество – дали то е склонно към емпатия, или по-скоро смята всички земни блага за негов собствен ресурс, от който той трябва максимално да се възползва. От години в България, въпреки редицата законови промени, стои нерешен въпросът с безстопанствените животни. Общините са задължени да имат свои приюти, да извършват масова кастрация и маркировка на бездомните кучета, но парите за тези цели не просто не достигат, а са цинично малко. Докато си мислим, че се отнасяме хуманно с бездомните животни и че полагаме необходимите грижи за тях, всъщност те все още са хиляди и основната вина за това е наша – на хората.
След Втората световна война проект на английската кралица Елизабет Втора започва експерименти как да се справят с популацията на бездомните животни. Резултатите от него ясно показват, че вместо тяхното умъртвяване по-добрият вариант е те да бъдат кастрирани. И тъй като появата на бездомничетата не става по случайност, а с активната намеса на собствениците на домашни животни, в повечето европейски страни всеки, който отглежда животно и то е кастрирано, плаща много по-нисък данък за него, разказа управителката на приюта за бездомни кучета в Добрич Мария Великова. Той съществува от 2002-ра година и се стопанисва от Сдружението с нестопанска цел „Обич за обич“ и се финансира от "Германо-българска помощ за животните". За дейността на приюта и защо осиновяването на животни от него все още се смята за изключение, разказа още Мария Великова:
"Законът за защита на животните, който е приет през 2008-а година, освобождава от годишна такса собствениците на кастрирани кучета. Явно, че това не е достатъчен стимул".
По думите ѝ популацията от бездомни кучета се поддържа от домашните любимци, а не от скитащите по улиците.
Мястото за приюта на Мария Великова е предоставено безвъзмездно от Община Добрич, а финансирането на дейността се подпомага от добродетели, живеещи в Германия. Приютът има договор и със съседните на Добрич общини за извършване на кастрации на бездомните кучета там. В него работят 6 човека. Почти от самото му създаване, за любимците се грижи Николай Тодоров. Започнал е като на шега и така вече десет години спасява живота на стотици кучета, които ежедневно го даряват с любов.
За кучетата в приюта от години се грижи и ветеринарният лекар Татяна Илиева, за която работата именно тук е призвание и сбъдната мечта да работи на терен.
В момента в приюта се отглеждат около 200 кучета, всяко от тях си има име и собствена къщичка.
Мария Великова сподели, че осиновители почти няма, но за сметка на това всеки ден се появяват хора, които изхвърлят непотребните за тях кучета пред вратите на приюта.
Репортажа на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Полски и съюзнически военни самолети се задействаха тази сутрин, за да гарантират сигурността на полското въздушно пространство, след като Русия нанесе въздушни удари по Западна Украйна, заяви операционното командване на полските въоръжени сили, цитирано от Ройтерс. "Предприетите стъпки имат за цел гарантиране на сигурността в регионите,..
Трима мъже бяха изправени пред английски съд днес по обвинения, свързани с кражбата на 18-каратова златна тоалетна, която беше изложена като произведение на изкуството в родното място на Уинстън Чърчил. Напълно функциониращата тоалетна, произведение на изкуството, носещо името "Америка", дело на италианския творец Маурицио Кателан, беше..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори имаха принципна подкрепа за въвеждане на еврото в страната, посочи той и добави обаче, че са имали резерви към всички бюджети - на НОИ, НЗОК и държавния бюджет : "Не подкрепихме трите бюджета, като..
На тържествена церемония в Мраморното фоайе на Българското национално радио ще бъде открита изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи", БНР - поглед отвън. Експозицията е с фото-и и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието официално ще бъде представен и новият..
С 9 милиарда 400 милиона лева ще разполага НЗОК по първоначално разписания бюджет за 2025 г. "Парите, когато са общи, никога не са достатъчни. Особено с недостатъчната наличност на механизми , които да проследяват ефекта и качеството от тяхното разходване ", заяви пред БНР здравният икономист Аркади Шарков от Експертния клуб за икономика и..
Френският президент Еманюел Макрон заяви по време на посещението си във Вашингтон, че е възможно спиране на огъня в Украйна до няколко седмици. "Схемата е следната: преговори между Съединените щати и Русия и между Съединените щати и Украйна", каза Макрон в интервю за телевизия "Фокс нюз". По-рано той се срещна в Белия дом с президента..
В Кърджали продължава разпитът на 30 свидетели по делото за загинало при катастрофа дете на международния път за Гърция. Катастрофата стана през 2019 г. Един от шофьорите беше бившият председател на ДПС Лютви Местан. Той е обвиняем заедно с другия шофьор- бащата на загиналото 6-месечно бебе. На днешното заседание се очакват..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.