Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В памет на проф. Реса Колева

3
Снимка: личен архив

На 29 декември 2020 г. от този свят си отиде известната камерна певица и вокална педагожка проф. Реса Колева. Много наши слушатели си спомнят многобройните концерти, които тя изнасяше из цяла България, нейното дело като успешен педагог, подготвил десетки певци, които се изявяват днес не само на нашите оперни сцени, но и по света. Достатъчно е да спомена имената на Веселина Кацарова, Светла Василева - познати на всички любители на операта; проф. Генко Гешев - днес преподавател  в Питсбърг, САЩ, и ръководител в Международната оперна академия в Болоня, известен с майсторските си класове в много страни; също така певци като Офелия Христова, Арсени Арсов, Мария Цветкова и др. Приносът на Реса Колева за развитието на нашето вокално изпълнителско изкуство е значителен.

Тя е родена на 12 юни 1934 г. в Инсбрук, Австрия, където работи нейният баща. Завършва средното си образование във Велико Търново - специалност „Архитектура“ в Строителния техникум. След установяването си в София тя работи в щатния хор на Музикалната академия. Много общителна, но и пряма, точна, респектираща. Завършва вокалния клас на проф. Цветана Дякович, след това специализира в Москва при проф. Оксана Свешникова, в Букурещ при Арта Флореску и Емилия Петреску, и в Лайпциг при Ева Флайшер. От 1964 до 1967 г. е асистентка на проф. Дякович, а след това и преподавател по вокална постановка в Академията. През 1974 г. Реса Колева става доцент, а от 1987-а е професор. Била е декан на Вокалния факултет в Музикалната академия в продължение на шест години. Между 2000 и 2002 г. е гост-професор в университета „Мукогава“ в Осака, Япония.

Като преподавател проф. Реса Колева се ползва с международна известност - поканена е на Първия световен конгрес на вокалните педагози и учители в Страсбург, където изнася открит урок по вокална техника със своята студенка Веселина Кацарова - тогава трети курс в Академията. Изнася курсове в Корея, в Япония, също и у нас - с японски певци, канена е в журитата на различни международни конкурси в Япония, Грузия, Германия. Опитът от работата си тя споделя в няколко книги: „Соловите песни на Черкин“, “Основни проблеми в работата на вокалния педагог“, "Българската вокална школа" и др.

Реса Колева е много добра камерна певица с голям репертоар, обхващащ вокална музика от 17. век до наши дни. Особено внимание отделя на песните на българските композитори - много често тя е първата им изпълнителка, а много от тези песни са записа за БНР и Балкантон. Въпреки че има подготвени редица мецосопранови роли от опери, тя предпочита да се отдаде на камерната музика. Пяла е оперна роля само веднъж - в „Алберт Херинг“ от Бритън. Колева е първата изпълнителка на мецосопрановата партия в "Стабат матер" от Перголези през 1965 г., а интерпретацията й на арии от кантатите на Бах прави впечатление и от 1982 г. тя е приета за член на Баховото дружество в Лайпциг. Гостувала е с рецитали в Австрия, Нидерландия, бивша Югославия, Германия, Куба, Япония, Русия, Чехия, Полша.

Тъжно е, когато се разделяме завинаги с такива стойностни хора, но се надявам, че споменът за тях и тяхното дело ще остане завинаги в нас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41

Фестивал за планинарско и приключенско кино започва в Банско

Довечера в Банско ще бъде официално открито 23-ото издание на Международния фестивал за планинарско и приключенско кино. Освен срещи с чуждестранни и български имена от екстремните спортове, програмата включва изложби, детски занятия, както и прожекции на 75 филма от 39 държави. През деня децата ще участват в уроци по ориентиране, скално..

публикувано на 20.11.24 в 11:10