Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горските служители - много отговорности, малко права

Анелия Иванова: КТ "Подкрепа" със законови промени горските служители да задържат нарушителите

Снимка: БГНЕС

Кой има интерес от неконтролирани конфликти между горски стражари и бракониери, защо голяма част от тези конфликти приключват в полза на бракониерите, нормално ли е гората безнаказано да секат хора, които имат десетки актове за нарушения за незаконна сеч, и не на последно място - колко случая на физическа агресия и зрелищни побои може да понесе системата, преди да се разпадне? 
Предаването „Хоризонт до обед“ продължи 
темата, която от започна във вчерашното издание на „Преди всички“.

Търсим отговор на тези въпроси след случая, при който горски служител преби бракониер.

Поредната реформа в сектор „Горско стопанство“ с последния Закон за горите не доведе до по-добри условия за работещите в системата на горите“, това коментира в „Хоризонт до обед“ председателят на Националната Федерация „Земеделие и горско стопанство” към КТ „Подкрепа“ Анелия Иванова:

„Реформата в горския сектор стартира с отделянето на стопанската дейност от контролната дейност, опитите бяха правени повече от 20 години и накрая се натрупаха проблеми, свързани с конфликти, нападения и саморазправа между горските служители и бракониерите. Горските имат много задължения – те охраняват, опазват, наблюдават и защитават по два хектара гора, което е огромен терен. А те носят междувременно дисциплинарна и наказателна отговорност, едновременно с това законът ги ограничава от това те да предприемат действия за задържане на бракониер“, посочи още Иванова. 


„Ако не е успял да констатира нарушението, ако бракониерът е избягал, ако горският не е успял да си направи огледа на тази територия, той носи дисциплинарна отговорност за това, че не е констатирал нарушение и масово горските стражари са наказвани финансово за това, че не са си свършили работа по незаконното изсичане на гори“. 

Иванова коментира, че професията горски стражар или инспектор е обезценена и гилдията се чувства незащитена.

Горските синдикати в КТ „Подкрепа“ са изготвили петиция с предложения за законови предложения. Те ще бъдат внесени до премиера и до министъра на земеделието и горите: 

„Служителите по опазване на горските територии да имат правомощия по закона като длъжностни лица, аналогични на служителите на МВР.  Да имат право да използват технически средства за заснемане, да задържат нарушителите. А когато има нападение срещу тях, лицето извършител да носи наказателна отговорност“, каза още Анелия Иванова.


„Досега нито един горски служител не е осъдил бракониер“.  

Иванова обърна внимание на това, че има и фирми за дърводобив, които също са нарушавали на законодателството:

„Защо въобще не се говори за такива частни фирми, а дърводобивът е 100% приватизиран и в тези фирми също има назначени лесовъдни специалисти, които също трябва да следят за незаконното изсичане на дървета, за опазването на горите, но такива данни няма“, обясни още специалистът. 

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28