Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическата коректност добива пълни очертания

Кузман Илиев: Байдън налага демократичен социализъм веднага

Новата администрация на САЩ ще втвърди тона спрямо Русия, Китай и Европа, казва анализаторът

Кузман Илиев
Снимка: Личен архив

Изключително политкоректен кабинет, изключително политкоректна администрация. Очевидно това е посланието – че оттук насетне всички ще бъдат включени по модела на това, за което се бори Демократическата партия, особено по-радикалните елементи вътре в нея. Това е много ясен сигнал, още с конструирането на администрацията по този начин с демарша в първия ден да има 17 мерки, които се опитват да „заличат“ пребиваването на Доналд Тръмп в Белия дом през последните 4 години“. Така политическият и икономически анализатор Кузман Илиев описва състава и посоката на новото управление във Вашингтон, след като президентът Джо Байдън официално встъпи в длъжност. 

Тази политическа коректност, за която Демократическата партия се бори много изявено от средата на 90-те години и ерата „Клинтън“, днес добива пълни очертания, на фона на обострените чувства и сантименти на патриотите и по-дясно мислещите, по-консервативно мислещите хора, заяви Илиев в интервю за БНР.

Привърженици на Доналд Тръмп по време на прощалното му изпращане в авиобазата „Андрюс“. Мериленд, 20 януари 2021 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Дори на око, САЩ са разделени практически на две абсолютно несъвместими от гледна точка на културата, на икономическата визия и социалния мир възгледи. Културни вселени са това, които буквално се сблъскват на американска територия. Имаме едно разделение, подобно на Гражданската война, червени и сини щати, които изповядват съвсем различна представа за това как трябва да бъде конструирано обществото, управлението, отношенията на работното място. Това е една вражда, която е много трудно да бъде превъзмогната, още повече с такива радикални и крути мерки още от самото начало. И налива вода в мелницата на почитателите на Доналд Тръмп, които казват – виждате ли, буквално в първия ден нещата загрубяват изключително много.“

Джо Байдън в първите работни моменти като президент  Снимка: БТА

Подобна силна активност още в началото на мандата на Джо Байдън според анализатора е предизвикателна, защото „удря в едно от най-слабите места, по най-болезнените теми за американското общество“, подчерта Кузман Илиев в предаването „Преди всички“.

Забелязва се опит за разпределяне на бюджета по един много „по-равен, включващ, вземащ предвид разнообразието начин“, отбеляза Илиев. „Ако погледнем в другите сфери – той (Байдън - бел. ред.) „пипа“ не по-малко мощно. Както във външната политика, така и в икономическата сфера. Той налага един демократичен социализъм веднага.“

Джо Байдън полага клетва  Снимка: БТА

„Абсолютна илюзия е да се каже, че този, който победи в изборите, както е сега в САЩ, обединява двете половини. Напротив – той взима всичко, ощетявайки другата половина и то много сериозно. Затова Байдън според мен в момента не мисли в посока на историческия компромис, както неговата реч целеше да внуши или да успокои другата част от обществото. Всичко или нищо. Сега е моментът и буквално се действа много круто, за да се стигне до точка, в която ще бъде много трудно тези постижения, които Тръмп счита за такива, да бъдат обратно върнати на масата“, коментира Кузман Илиев.

Доналд Тръмп  Снимка: БТА

Доналд Тръмп по същество не беше толкова радикален и разчупващ статуквото, колкото го изкараха, но самата му реторика и неговият стил бяха по-крайни и това допадаше на една част от населението, смята Илиев. „Това беше просто неговата стратегия. Не мисля, че той е толкова убеден радикал. Той по-скоро гледаше собствената си политическа игра и полза.“

Време е Европа да започне да изживява себе си като играч със собствена идентичност, със собствено военно и политическо място, подчерта Кузман Илиев.

„Но с оглед администрацията и външния министър, държавен секретар Антъни Блинкен, Виктория Нюланд като помощник – това са най ястребите сред ястребите. Това е едно ято от ястреби. Те няма да оставят Америка настрана от големите залози и ще втвърдяват тона спрямо Русия, спрямо Китай и спрямо Европа, от гледна точка на това Европа да участва повече като инструмент в реализирането на външната политика на Щатите, отколкото като самостоятелен играч.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20