Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

96-годишен от Чепеларе е най-възрастният скиор у нас

Иван Раев
Снимка: Радостина Чернокова

Най-възрастният активен скиор и може би най-възрастният ски учител в света е родопчанинът 96-годишният Иван Раев от Чепеларе. Той е категоричен, че ските му дават здраве и че всеки може да се научи да кара ски стига да има желание. Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова го награди с грамота за изключителни заслуги в развитието на туризма и символа на страната ни - българската роза. За празника на Радиото, Иван Раев пожела да излъчваме само добродетели, музика и танци.
    

Иван Раев произхожда от род от основателите на курорта Пампорово и е не само най-възрастният практикуващ скиор у нас, но и жива история на ските в Родопите. Качва се на ските още на 18-годишна възраст: 

"Преди това сами си правехме като деца шейни. Като се качих на ски имаше само писалки, и два-три чифта имаше при Васил Сираков. Бяха с обикновени обувки, връзваха се с въжета. Нямаше писти, а една пътека от връх Снежанка, където е днешната телевизионна кула до сегашния път за Смолян". 

Ветеранът-скиор живее в Чепеларе и всеки ден се качва в Пампорово, за да кара. Възрастният родопчанин изумява всички с жизнеността, с която се спуска по пистите. Прекарва средно над 100 дни на сняг на сезон - кара без шапка и ръкавици и казва, че не се разболява. Според него Пампорово е естествена лечебница заради въздуха и слънцето:

"От 1941 година карам ски".

Първият пансион в курорта бил построен от роднините му по майчина линия. Завършил задочно за машинен инженер и работил в Пловдив като оглавявал тежка строителна механизация, която вдига много стени на язовири в страната. По-късно оглавява партийния комитет на Пампорово и участва пряко в развитието на курорта.

Помогнал е и на много хора да заобичат ските и да се чувстват сигурни върху тях. Бай Иван е обучил много скиори безплатно и е категоричен, че всеки може да се научи да кара, стига да иска. С тъга отбелязва климатичните промени.

"Голяма тема е това, промени го човека, хиляди самолети, хиляди заводи… Природата трябва да се съхранява, а тя не се съхранява".

Освен, че е доайен скиор, той е и активен радиослушател. За празника на Радиото пожела:

"Пожелавам да излъчвате вечно добродетели. Да избягвате престъпления. Всичко, което радва човека да го излъчвате".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38