Продължава проучването на откритата в Силистра римска пещ на 1500 години. Тя бе намерена при изкопни дейности по проект на Общината за строеж на социални жилища. Комисия от Министерство на културата е разпоредила археолозите да продължат проучването в рамките на сервитута.
Пещта е ползвана за изпичане на тухли. Съоръжението е отлично запазено и е било строено от изключителни майстори. Десетки кубици дърва са загрявали в големи огнища пещта до 900 градуса. Технологията не се e различавала особено от днешния начин за производство на тухли.
Проучването е било изключително трудно. Повече от десет дни археолозите са пробивали, разчиствали с тесли, за да установят, че са попаднали на пещ за строителна керамика. Направен е бил преглед на изследванията на пещите в България.
Проф. Георги Атанасов от Регионалния исторически музей в Силистра и ръководител на археологическата група работила на терена:
„Разкрита и документирана беше пещ за строителна керамика... Тази пещ, първото, което впечатлява е, че е добре запазена. Оказа се, че това е най-голямата открита пещ за строителна керамика в България на този етап“.
Пещта е на две нива и на два етажа, като долното ниво са двете горивни камери, в които е пален огънят, в който се затопля скарата.
„Скарата има площ около 15 квадратни метра. Тя е доста голяма, долните горивни камери са изградени от тухли, чрез сводести конструкции, а горната камара - от кирпичи“, допълни Кристиян Михайлов, заместник-ръководител на екипа археолози.
Проф. Атанасов допълни:
„Горивните камери са дълги над 4 метра и са високи около 1,20 метра. На дъното беше проследен около 10-сантиметров пласт от въглени и пепел от последното ползване на пещта“.
В непосредствена близост преди години са открити римски гробници и пещи както за тухли, така и за съдове, но с много по-малки размери. До новооткритата пещ археолозите са регистрирали и зърнохранилища от османския период на града. Голяма е вероятността под другата част на терена за строителство да излезе друго древно свидетелство за живота и бита на населението отпреди 15 века.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Всеки има право да е щастлив, където намери за добре. Лично моето мнение е, че всеки може да учи навън. Въпросът е да намерим начин да се върнат..