Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светла Петрова: Програма "Хоризонт" е огромна школа

Светла Петрова
Снимка: БГНЕС

"За мен радиото и програма „Хоризонт“ си останаха първата ми голяма професионална любов“, това каза в „Нощен Хоризонт“ известният български журналист Светла Петрова във връзка с 86 годишнината от създаването на БНР.

Тя е родена в София. Завършва специалността Радиожурналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. През 1988 - 1995 г. работи като водеща на сутрешния блок на програма „Хоризонт“ към Българското национално радио. Напуска радиото през пролетта на 1995 година след бунта на журналистите от „Хоризонт“ срещу цензурата и уволнението на седмина от тях.

След това работи като завеждащ отдел „Вътрешна политика“ на вестник „Демокрация“, водеща на предаванията „Денят“ и „Седмицата“ по Дарик радио и предаването „Екип 4“ по БНТ. През 1997 - 1998 г. е директор на програма „Хоризонт“ на БНР, а през 1999 - 2001 г. е програмен директор на БНТ.

Oт 2001 до 2011 г. е автор и водещ на предаването за анализи и полемика на bTV „Сеизмограф“, напуска го със скандални обвинения към медията за упражняване на цензура и манипулации под различна форма. От 2014 г. е водеща на предаването „Полиграф“ по телевизия България он Ер.


„Работата в радиото е екипна, макар че вече в новата действителност има още много нови възможности. По мое време в радиото бяха микро - екипи – редактор и репортер, плюс колегите от ефира, това беше достатъчно. Поздравявам специално музикалният редактор Марина Великова, която е с един много изтъчен вкус към музиката.

Иначе другото е работата на водещия – каквото си направил преди да седнеш пред микрофона – си направил – от това зависи дали ще привлечеш на своя страна слушателя." Това отбеляза Петрова. И още:

"Програма „Хоризонт“ е огромна школа. При отпразнуването на 30- ата годишнина на предаването „12+3“ миналата година – те направиха по-късно сборник за предаването, тогава за тях написах един текст, в него посочвам, че за мен „Хоризонт“ е била най-уютната част от журналистическата ми работа – това е спомен не за работа, а за хора-приятели и съмишленици, професионалисти от много висока класа, а също и с висок морал, много от тях.

В тази среда аз създадох стандартите си за професията си. След това с нарояването на многото медии, когато се разми качеството, и аз никъде после не срещнах такъв екип, такива хора, такава атмосфера – такава житейска школа, която беше за мен „Хоризонт“.

Светла Петрова посочи, че Гита Минкова е бил човекът, който и е подал ръка при започването на работа в БНР, впоследствие като водещ на "Преди всички" по "Хоризонт":

аз от всички съм се учила, докато започнеш да светиш със собствена светлина."

"Хоризонт" винаги е била модерна и адекватна програма към променящата се медийна среда, подчерта още Петрова.

Още по темата слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галина Мирчева, гост в рубриката "Горещи сърца", призовава да не губим същината си като народ

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди.   „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..

публикувано на 25.05.25 в 06:43
Стилиян Иванов

Режисьорът Стилиян Иванов: Народ без минало няма бъдеще

"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов .  "Възстановяването на..

публикувано на 24.05.25 в 12:57
Георги Любенов

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51