Част от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС, освен за саниране на панелни жилищни блокове, да се насочат към повишаване на енергийната ефективност, консервация и реставрация на сгради със статут на недвижима културна ценност. Това предлага варненското сдружение „Таляна” в отворено писмо до вицепремиера Томислав Дончев, няколко министерства и Националното сдружение на общините.
Сдружението работи за развитието на варненския район с най-висока концентрация на културно-историческо наследство. Той е обособен преди няколко години като арт квартал, по аналогия с творчески квартал на Пловдив „Капана” и на софийския „КвАРТал”.
„Смисъла го намираме в две посоки – първо, спестената енергия е спестено замърсяване, повишаването на енергийната ефективност ще доведе до по-чиста околна среда. Освен това те имат и добавена стойност, бидейки част от културното наследство – те са предпоставка, задължително условие, бих казала, за развитието на туризма, в частност и на културния туризъм.“
Именно заради това от сдружението смятат, че е добре едновременно с повишаването на енергийната ефективност на този тип сгради, да се извършат и консервационно-реставрационни дейности, като фасадите се възстановят в техния автентичен вид.
Целите в националната стратегия за обновяване на жилищния и нежилищния фонд в България са дългосрочни – до 2050 г. да се подобри енергийната ефективност на 60 на сто от сградния фонд, отбеляза още Мария Иванова. По думите й „всички са наясно, че това няма да е спринт, това ще бъде маратонско бягане“.
Важното е една сграда да бъде жива, да бъде полезна на обществото, смята арх. Моллов.
Сградите паметници на културата като обем и ефект на санирането са незначителни в сравнение с всички останали – жилищните сгради, големите обществени сгради, допълни той.
Относно качеството, с което биха били санирани сградите културно наследство Белин Моллов изтъкна:
„По-добре нищо да не правим, ако не го направим както трябва. /…/ Не да ги облепим със стиропор, да ги замажем и да твърдим, че сме ги изолирали, че имаме ефект за климата. Това не бива да се прави и няма смисъл да го правим, ако мислим по този начин да свършим тази работа.“
Двете гледни точки по темата чуйте в звуковите файлове.
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..