Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израел е сред водещите държави по производство и употреба на дронове

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Израел е една от водещите държави в света по производство и употреба на дронове. Те далеч не са само приоритет само на военните или на държавните служби. Дроновете смело навлизат в личния живот.

Трудно е да си представим съвременната картография на Израел, дори за да се планират основите на бъдещ дом, без снимка от дрон, на която ясно се открояват всички подробности на терена.

В селското стопанство дроновете помагат за ограничаването на пестицидите, без да се влошава качеството на реколтата. С камера отвисоко се фиксират засегнати от вредители или болести участъци от масивите с различни култури и се пръскат само те.

Особено важни са безпилотниците в помощ на спасителните служби. Дронът не само може да отрие загубили се в пустинята (или в планината) хора или товари, но и да отнеса на пострадалите храна, завивки и медикаменти.

Някои от апаратите могат да пренасят до 100 кг товар. Така например може да се транспортира до лечебно заведение ранен, неспособен да се движи сам или пък болен човек.

Диапазонът на действие е от високи положителни до сериозни минусови температури.

Но монетата има и друга страна. В ръцете на престъпници или терористи дроновете, които стават все по-достъпни на пазара, могат да представляват сериозна заплаха. В някои от затворите с дронове се внасят дрога, телефони и други забранени или подлежащи на проверка предмети. Според законите на Израел охранителите не могат да свалят дронове, а само да се опитат да прихванат товара им и да сигнализират на полицията за задържане на тези, които ги управляват извън пределите на затвора. Но обикновено докато пристигне полицията, операторите на дрона вече са го прибрали и са изчезнали. По същата схема са засечени опити за контрабанда през граница.

В Израел и през зимата е топло и мнозина оставят прозорците си отворени. Полицията съветва да се поставят поне щори, защото в стаята може да проникне дрон, който заснема обстановката. Ако операторът му забележи ценни вещи, те могат да бъдат застрашени.

„Преди няколко дни свалихме дрон, прeлетял от Ливан. Носеше дрога. Ликвидацията стана без нито един изстрел. Създали сме специални установки, които засичат нежелани летящи предмети и командват тяхната неутрализация“, разказва Яир Майр, който е ръководител на направление за неутрализиране на нежелани летящи средства.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29