Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Все повече стават децата от аутистичния спектър, с обучителни трудности и поведенчески проблеми

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

Средата е максимално близка до семейната, с дневна форма за диагностика и терапия

| Репортаж
д-р Людмил Тумбев
Снимка: БТА

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве. Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия.

Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е необходима хоспитализация.

"Децата не стоят тук денонощно. Идват, прави им се психолого-психиатрична оценка на състоянието, обикновено се правят около 3 сесии. Те идват тук със своите родители", пояснява д-р Людмил Тумбев, директор на Държавната психиатрична болница в града.

По думите му, форматът е "отделение без легла", тъй като не звучи стигматизиращо.

Средата е максимално близка до семейната и напомняща детска градина за по-малките. Оборудвани са зала за наблюдение, която е оформена като зала за игра, психологичен кабинет и манипулационна.

Създаването на центъра е обусловено от липсата на детско-психиатрична грижа не само в област Ловеч, но и в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Габрово, Велико Търново, подчертава д-р Тумбев.

Много деца с увреждания нямат достъп, най-вече заради финансови ограничения, да провеждат изследвания в София, Варна и Русе, отбелязва лекарят.

Помощта в дневния стационар ще бъде безплатна.

"Истината е, че децата, които се раждат с проблеми, стават все повече. Все повече имат обучителни трудности, поведенчески проблеми. Не само деца, с които сме свикнали - с умствена изостаналост или синдром на Даун, или тези, които сме свикнали да слагаме в категорията хора с увреждания. Все повече деца има от аутистичния спектър, които не са с типичен аутизъм, но имат поведенчески проблеми и обучителни трудности. Все повече родителите срещат трудности да диагностицират децата си какъв е проблемът и откъде идва изоставането. Един такъв център в нашия регион е достъпен", коментира клиничният психолог Калина Нешева.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29