Обилните валежи в Сливенско и снеготопенето в планината увеличиха нивото на водите в региона. Във вилната зона, която се намира непосредствено до града, част от основни пътища се превърнаха в речни корита.
Това не се случва за първи път, разказват живеещи в местността Гюргюнлюка в селищно образувание Изгрев. Според техните свидетелства сигнали до общината в Сливен са били изпращани многократно, но до момента са предприемани частични действия за отстраняване на проблема или са правени само констатации.
По-възрастните жители на този район на вилната зона си спомнят, че водата през зимата и пролетта си тече така от 30 години и няма сила, която да я спре или отбие, така че да не залива дворовете и пътя.
„Водата идва някъде отгоре, върви в малък канал, след това прави рязък завой надолу и идва насам“.
Възрастното семейство Стайка и Димитър Яневи разказват как се е наложило да купят съседен имот, да изградят бетонна стена, за да спрат прииждащите след дъжд или сняг води.
„Вчера сме затворени вкъщи, защото не мога до магазин да отида“.
Стайка Янева си спомня и други случаи, когато били без оградата. „И водата ми влезе вкъщи. Не можем да си отворим вратата да излезем. Дворът ми беше 40 сантиметра вода. Избата ми се напълни с вода“.
Преди четири години имало общинска проверка, пратили човек да види откъде идва водата. Без резултат.
Реката по улицата си тече безпрепятствено по пътя, по който на ден преминават множество хора и автомобили. Единственият асфалтов път стига точно до водата, а местните, къде на шега, къде наистина, казват, че от там започва „зоната на здрача“ - черен път, без канализация, през лятото прах, зиме наводнения и лед, а през нощта - без улично осветление.
Младото семейство Стоименови, което наскоро е построило своя дом на проблемната улица и отглежда трите си деца там, споделя неволи и очаквания.
„При дъжд се случва това, че не можем да излезем от тази или другата врата. Тук се получава една река, която издълбава. Тук е пълно с деца. Училището е на 300 метра и 20 години нищо не се прави. Кал през зимата и страшно много прах през лятото“.
Всички гадаят откъде тръгва проблемът, но ясен отговор няма. Само 100 -150 метра метра още по на изток тече още по-пълноводна река по сравнително широк и много използван път. Тя се разклонява на две - към близката нива и надолу по улицата, и стига... незнайно къде.
„През дворовете е пробило, избива през дворовете по улицата и наводнява всички къщи“.
Защо водата е оставена да направи речни корита от неасфалтираните улици във вилната зона от пресцентъра на Община Сливен отговарят в писмен вид:
„Местността Гюргюнлюка е част от селищно образувание Изгрев в землището на град Сливен. Уличната регулация не е приложена в по-голямата си част, заради огромната площ, която по мащаби се равнява на града. От създаването на селищното образувание, Общината следва законовите процедури за осигуряване на инфраструктурата там. Екипът е запознат с конкретния казус. При постъпване на подобни сигнали, е реагирано своевременно и с необходимите действия. Случаи от подобен характер са изключително трудни за решаване поради необходимостта от огромни инвестиции и финанси, с каквито Община Сливен не разполага“.
А хората тук искат малко, защото освен за жители на зоната, се считат и за данъкоплатци и граждани с права и задължения.
„Искаме нормална инфраструктура за живот. Нищо специално, нищо особено. Асфалтиран път. Обособени места за боклук. Осветление“.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..