„Карам колело, бягам на пътека и вдигам тежести. Моят доктор всеки ден ми изпраща списък с упражнения и ги правя всяка сутрин. Не съм в лоша форма. В наистина добро здраве съм. Мога да направя 44 лицеви опори”, казва за себе си Джо Байдън.
Приема се, че преимуществото на по-възрастните политици е самообладанието, което идва с опита. Тяхното хладнокръвие ги прави ценни във времена на криза, когато по-малко опитните лидери може и да сбъркат.
Друг аргумент против слагането на горна граница за политиците, въпреки че съществува долна такава, дава 79-годишният демократ Бърни Сандърс, на който симпатизират доста млади американци – на предварителните избори през 2016-а за него гласуваха повече млади хора, отколкото общо за Доналд Тръмп и Хилари Клинтън, което е в подкрепа на неговото твърдение, че най-важно е посланието:
„В исторически план е имало аргументи защо афроамериканец не е трябвало да бъде президент, защо жена не е трябвало да бъде президент. Трябва да се гледа на човек като на едно цяло. Има по-активни и енергични хора на 90, отколкото други са на 50. Трябват да имат значение убежденията на човек, за какво се бори той, неговия опит. Да се гледа просто възрастта означава да пропуснем най-същественото. Не е достатъчно да кажеш просто: „Аз съм млад, предай ми властта”. Трябва да ми кажеш какви са позициите ти, каква е представата ти за Америка.”
С дискриминация въз основа на възрастта обаче се срещат и младите в политиката. Опита си споделя Андрю Рийв, който от 25-годишен е член на Законодателното събрание на канадската провинция Британска Колумбия:
„Често не те вземат насериозно като по-млад човек. Хората те гледат и казват, че нямаш житейски опит и кой си ти да ми казваш какво да правя или какво е разбирането ти за нещата. Често на мнението на младия човек не се дава доверие и авторитет, каквито получават други, които може да имат различни идеи или дори да не са прави, но тъй като просто имат достойнството, че са по-възрастни, се възприемат сериозно.”
В Торонто през 2016-а клетва положи най-младият член на местния парламент – 19-годишният Сам Остерхоф. На местните избори във Франция през 2020-а в листите фигурираха кандидати във възрастовата група 18-25 години. 25-годишната Клер Льожон и 23-годишният Антони Мачадо:
„Порастваме в един свят, който е в криза и говорим как неговия край настъпва. Задължени сме да се ангажираме с политиката. Освен политиката в институционален смисъл, разполагаме и с инструменти като протести, например срещу климатичните промени и гражданското неподчинение, на което сме свидетели в днешно време.”
„Младите хора, които участват в политиката представляват по-добре младежта, които са гражданите на бъдещето. Когато са в изборната листа младите осъзнават, че бъдещето зависи от тях, ние трябва да участваме в бъдещето. Когато млади хора се кандидатират на избори можем да покажем, че идеята, че младите са импулсивни не е напълно вярна.”
Докато някои млади хора се интересуват от политика и дори активно се включват в нея, по-скоро като че ли това са единични случаи, тъй като има немалко пречки това да се случва по-често. Обяснява ги 18-годишният Лорънс Хейуърд – бивш член на младежкия парламент в Дорсет, Англия и член на Лейбъристката партия:
„Не искам да повтарям стереотипа, че младите хора се интересуват само от външния вид, но смятам, че това играе роля. Управляващите са предимно побеляващи бели хора с привилегирован произход. Няма почти никого, с когото младият човек да се асоциира. Особено, ако този млад човек е от етническо или религиозно малцинство. Не става дума обаче само за това как изглеждат, а и как говорят. Когато се случи политиците да говорят за проблемите на младежта, те го правят с толкова снизходителен и високомерен тон, че никой младеж не би повярвал, че е искрено. Посещаващите държавни училища като мен получават малко или никакво политическо образование. Не ни се казва защо политиката е важна или как да се ангажираме с нея. На хората в частните училища обаче това се разяснява. И те знаят защо да участват в нея и как да го направят. Те чувстват, че им се полага да учат в най-добрите университети и да участват в политиката. И така те получават власт и порочният кръг продължава. Нищо не се променя за децата, които аз познавам. Те не знаят защо трябва да гласуват и не го правят.”
По различни начини младите днес са по-ангажирани с политиката в по-висока степен, отколкото преди няколко десетилетия. Във фокуса на вниманието на поколението Z по света – генерацията, родена между 1995-а и 2000 година, са въпроси като расовото равноправие и климатичната криза. Когато стане въпрос за пускане на бюлетина обаче нещата стоят по различен начин. Участието на младите на избори в развитите държави е средно около 50 на сто. Британският журналист Рик Едуардс, който в продължение на над десетилетие е автор на телевизионни предавания, насочени към младите хора коментира:
„Фактът, че младите не гласуват не се дължи но това, че са незаинтересовани, нехаят или са мързеливи, както често споменават някои депутати или се говори по медиите. Точно обратното. Моят опит показва, че се вълнуват от случващото се. Запалени са по социалните дейности, дават много повече доброволчески труд в сравнение с миналото, правят онлайн кампании. Те просто са загубили доверие, или никога не са го имали, в низходящия политически процес. Не вярват, че важните политически лидери разбират проблемите, които ги засягат най-много. Чувстват, че са последната група, с която политиците биха искали да разговарят. И вероятно са прави.”
Като основно решение на този проблем световни експерти съветват на първо място да може да се гласува онлайн, тъй като сегашните млади са т.нар. „цифрово поколение” и стандартният процес на гласуване не ги привлича. Предлага се също така и налагането на глоби. Такива има например в Австралия – 20 долара, но при наличие на опция „Не подкрепям никого от изброените”. Причина, за да не гласуват младите се явява и недостатъчното познаване на политическата среда и неразличаването в позициите на основните политически партии. Това може да се поправи с помощта на т.нар. „съветници на гласоподавателя” (от англ. voter advice applications). Те представляват онлайн анкети с избиране на възможност от отговори, след което приложението казва коя партия в най-голяма степен отразява убежденията ти. В Европа те се използват най-вече в Германия и Нидерландия, но такива има и в Съединените щати, Испания и дори Босна и Херцеговина.
Снимки: Ройтерс, unsplash.comДве зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..
От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри" по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..
Мисля, че обществеността е наясно, че този проблем, който е създаден от началото на лятото с разцепването на ДПС, вече не е вътрешнопартиен, а на..
Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на..
Ще продължи да има избори до дупка , прогнозира пред БНР бившият депутат и конституционен съдия Георги Марков. " Всичките симптоми на политическа и..