Това е историята на двете най-успели жени в бизнеса с козметиката - и двете тръгнали от крайна бедност, за да стигнат до върха, където са парите и - самотата.
Пиесата на австралийския драматург Джон Мисто „Империя на красотата“ е написана през 2017 година и е поставена за първи път в лондонския „Парк театър“. Играе се на Бродуей, в Москва, Сидни и в други световни градове.
В образа на жената, измислила червилото и водоустойчивата спирала Хелена Рубинщайн, влиза Бойка Велкова. Елизабет Арден, чиито парфюми харесват жените, е изиграна от Силвия Лулчева. На сцената компания им прави Михаил Сървански. Неговият герой Патрик О`Хигинс е безработно момче, което попада съвсем случайно в офиса на Рубинщайн и години наред работи с нея.
Силвия Лулчева в ролята на Елизабет Арден:
"Може би вече в 21-ви век хората не робуват толкова на първата представа, на външния израз, на това как се обличаш и как се гримираш, но в края на краищата това се оказва решаващ стратегически ход - първата стъпка, да вземеш вниманието на някого, после вече е малко по-лесно. Шапка долу за тези две изумителни жени, защото времената, в които те са работили, въобще не са били лесни", каза за БНР Силвия Лулчева.
Мадам Рубинщайн - създателката на първите салони за красота, муза на Салвадор Дали и Пикасо, която на 20 години забърква своите кремове в малък мрачен салон в Австралия, а няколко години по-късно вече строи лаборатории и заводи в цял свят, играе Бойка Велкова:
"Женската тема, това е моята тема, не само в режисурата, а и в присъствието ми в театъра - изследвам я отвсякъде, вътрешният ни свят, който е пълен със светлина, но има много изненади, има много мрак, така че това е моята тема за две изключителни жени, които в конкуренция са създали бизнес империя, която и до днес е толкова важна, колкото е била и по тяхно време. Всички големи фирми продължават това, което те двете са направили - Хелена Рубинщайн и Елизабет Арден.
Музиката в постановката е на Теодосий Спасов. Следващите дати, на които можете да гледате „Империя на красотата - Мадам Рубинщайн“ в Сатиричния театър, са 22 февруари, 11 и 29 март.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..