Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво може да се подобри в провеждането на референдуми у нас

Снимка: БГНЕС

„Швейцария, която сочим за идеала за пряка демокрация, не практикува смесване на избори с референдуми, но пък Северна Америка, където явно на първо място се цени времето на избирателя и икономическите съображения са важни, има толкова много избори да се правят, няма как да имате отделно референдуми. В изборния ден всичко, което се е появило като въпроси – квалифицирани подписки за решаване, местни, федерални, щатски длъжности, във фиксирания изборен ден се решава с много дълга бюлетина.“ Това обясни пред БНР Даниела Божинова, председател на Българското сдружение за насърчаване на гражданската инициатива. 

При нас проблемни за допитванията се явяват праговете за тяхното иницииране. Има и много неясноти при проверките, подчерта Божинова.

„И най-накрая, като един Херкулес ако сте минали през всички тези подвизи успешно, най-накрая вие сте един неуспешен инициатор, защото не можете да преодолеете бариерата на кворума, която също е плаваща, движеща се, всеки път е различна, защото трябва да постигнете бройката на предишните избори. За радост, на местните избори имаме фиксиран праг, който не е нисък, но все пак е фиксиран – 40%.“

Даниела Божинова  Снимка: БГНЕС

В малките населени места не е толкова трудно инициирането и постигането на тези 40%, но все пак това е висок праг, смята Даниела Божинова.

Едновременното провеждане на избори и референдуми често се инструментализира от партиите за постигане на тяхна тяснопартийна цел. 

Аз нямам проблем с това, че партиите така хитруват с референдумите, стига тези референдуми да са смислени, хората информирано да гласуват и най-вече: накрая решението да тежи – то да е обвързващо, а не само консултативно. Наистина хората трябва да са овластени да решат въпроса окончателно, за да имат значение за тях референдумите и да се мобилизират да отидат да гласуват на въпросния референдум.“

Росица Матева  Снимка: БГНЕС

Законът за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление трябва да претърпи доста корекции, смята Росица Матева, председател на Обществения съвет към Централната избирателна комисия. От опита си като член на ЦИК в предишен мандат тя посочи, че трябва да се подобри организацията на тези форми за участие на гражданите.

Снимка: БГНЕС

Нямаме практика в България да бъдат организирани и провеждани местни референдуми заедно с национални избори, посочи Матева.

Така например, ако в столичния район Изгрев се проведе местен референдум на датата на парламентарните избори, каквато заявка има направена, гласуването по местния референдум ще се извърши в секционни избирателни комисии, различни от тези, които организират националните избори. Това се дължи на законодателните разпоредби.

Снимка: БГНЕС

Праговете както за националните, така и за местните референдуми трябва да бъдат преосмислени, смята Росица Матева. Според нея при гласуване по повече от един въпрос заради досегашната практика това да става с една бюлетина отчитането на резултатите става доста трудно.

„Има доста неща, които могат да бъдат подобрени. В последните десет години в България са организирани три национални референдума. От 2017 година до момента има организирани девет местни референдума. Имаме вече опит и може да се ползва този опит, за да се подобри законодателството.“

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04