Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво може да се подобри в провеждането на референдуми у нас

Снимка: БГНЕС

„Швейцария, която сочим за идеала за пряка демокрация, не практикува смесване на избори с референдуми, но пък Северна Америка, където явно на първо място се цени времето на избирателя и икономическите съображения са важни, има толкова много избори да се правят, няма как да имате отделно референдуми. В изборния ден всичко, което се е появило като въпроси – квалифицирани подписки за решаване, местни, федерални, щатски длъжности, във фиксирания изборен ден се решава с много дълга бюлетина.“ Това обясни пред БНР Даниела Божинова, председател на Българското сдружение за насърчаване на гражданската инициатива. 

При нас проблемни за допитванията се явяват праговете за тяхното иницииране. Има и много неясноти при проверките, подчерта Божинова.

„И най-накрая, като един Херкулес ако сте минали през всички тези подвизи успешно, най-накрая вие сте един неуспешен инициатор, защото не можете да преодолеете бариерата на кворума, която също е плаваща, движеща се, всеки път е различна, защото трябва да постигнете бройката на предишните избори. За радост, на местните избори имаме фиксиран праг, който не е нисък, но все пак е фиксиран – 40%.“

Даниела Божинова  Снимка: БГНЕС

В малките населени места не е толкова трудно инициирането и постигането на тези 40%, но все пак това е висок праг, смята Даниела Божинова.

Едновременното провеждане на избори и референдуми често се инструментализира от партиите за постигане на тяхна тяснопартийна цел. 

Аз нямам проблем с това, че партиите така хитруват с референдумите, стига тези референдуми да са смислени, хората информирано да гласуват и най-вече: накрая решението да тежи – то да е обвързващо, а не само консултативно. Наистина хората трябва да са овластени да решат въпроса окончателно, за да имат значение за тях референдумите и да се мобилизират да отидат да гласуват на въпросния референдум.“

Росица Матева  Снимка: БГНЕС

Законът за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление трябва да претърпи доста корекции, смята Росица Матева, председател на Обществения съвет към Централната избирателна комисия. От опита си като член на ЦИК в предишен мандат тя посочи, че трябва да се подобри организацията на тези форми за участие на гражданите.

Снимка: БГНЕС

Нямаме практика в България да бъдат организирани и провеждани местни референдуми заедно с национални избори, посочи Матева.

Така например, ако в столичния район Изгрев се проведе местен референдум на датата на парламентарните избори, каквато заявка има направена, гласуването по местния референдум ще се извърши в секционни избирателни комисии, различни от тези, които организират националните избори. Това се дължи на законодателните разпоредби.

Снимка: БГНЕС

Праговете както за националните, така и за местните референдуми трябва да бъдат преосмислени, смята Росица Матева. Според нея при гласуване по повече от един въпрос заради досегашната практика това да става с една бюлетина отчитането на резултатите става доста трудно.

„Има доста неща, които могат да бъдат подобрени. В последните десет години в България са организирани три национални референдума. От 2017 година до момента има организирани девет местни референдума. Имаме вече опит и може да се ползва този опит, за да се подобри законодателството.“

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35