Виктория Денева е занаятчия. Посветила е живота си на дърворезбата. Нежните ѝ ръце създават и страховити маски за кукери, и оригинални мартеници граничещи с произведения на изкуството.
"Аз съм родом от Трявна и моят занаят е дърворезбата. С останалите неща като мартеници, кукери, кожени изделия започнах да се занимавам сравнително късно в изблик към моя интерес към етнографията".
Набавянето на материалите е част от пътя, за да се стигне до крайния резултат - изделието.
Виктория Денева признава, че не е имала желание да се занимава с изработването на мартениците. Но преди няколко години всичко се променя.
"Това беше моето несъгласие затова започнах да правя мартеници, защото за мен е обидно да се продават и разпространяват кичозни и изкуствени мартеници. Смятам, че далеч по-красиви са ръчно изработените, по-ценни са - затова започнах и аз да правя".
Виктория Денева зави, че избягва изкуствените, найлона и модерните материали, с които много лесно се работи.
Съвсем очаквано по-възрастната част от населението е тази, която се радва на изработените в съответствие с духа на българщината мартеници. И ако през последните години българинът се стремеше да се чувства европеец и гражданин на света, то сякаш вече е налице едно завръщане към българското. Усещане, което не убягва и на хора като Виктория, които имат мисията да го съхраняват. Тенденция, която според нея идва от липсата.
"Мисля, че първо не трябва да го мързи човек, да се рови дълбоко и да изучава основните неща, които са важни като познание, да има искрено желание и отношение към българската традиция - най-вече изучаването в дълбочина, за да сме изрядни, да бъдем честни към българските обичаи и традиции трябва да го опознаваме, а това познаване е свързано с четене, издирване и пазене, информация и знание", допълни Виктория Денева.
Свикнали сме да приемаме традициите като нещо, чието място е в миналото, но хора като Виктория са моста, по който преминава знанието от древността към бъдещето. Те правят така, че да ги почувстваме като нещо съвременно и винаги необходимо. Затова е хубаво да ги познаваме, да се научим да ги откриваме в множеството около нас и да се учим от тях.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..