Виктория Денева е занаятчия. Посветила е живота си на дърворезбата. Нежните ѝ ръце създават и страховити маски за кукери, и оригинални мартеници граничещи с произведения на изкуството.
"Аз съм родом от Трявна и моят занаят е дърворезбата. С останалите неща като мартеници, кукери, кожени изделия започнах да се занимавам сравнително късно в изблик към моя интерес към етнографията".
Набавянето на материалите е част от пътя, за да се стигне до крайния резултат - изделието.
Виктория Денева признава, че не е имала желание да се занимава с изработването на мартениците. Но преди няколко години всичко се променя.
"Това беше моето несъгласие затова започнах да правя мартеници, защото за мен е обидно да се продават и разпространяват кичозни и изкуствени мартеници. Смятам, че далеч по-красиви са ръчно изработените, по-ценни са - затова започнах и аз да правя".
Виктория Денева зави, че избягва изкуствените, найлона и модерните материали, с които много лесно се работи.
Съвсем очаквано по-възрастната част от населението е тази, която се радва на изработените в съответствие с духа на българщината мартеници. И ако през последните години българинът се стремеше да се чувства европеец и гражданин на света, то сякаш вече е налице едно завръщане към българското. Усещане, което не убягва и на хора като Виктория, които имат мисията да го съхраняват. Тенденция, която според нея идва от липсата.
"Мисля, че първо не трябва да го мързи човек, да се рови дълбоко и да изучава основните неща, които са важни като познание, да има искрено желание и отношение към българската традиция - най-вече изучаването в дълбочина, за да сме изрядни, да бъдем честни към българските обичаи и традиции трябва да го опознаваме, а това познаване е свързано с четене, издирване и пазене, информация и знание", допълни Виктория Денева.
Свикнали сме да приемаме традициите като нещо, чието място е в миналото, но хора като Виктория са моста, по който преминава знанието от древността към бъдещето. Те правят така, че да ги почувстваме като нещо съвременно и винаги необходимо. Затова е хубаво да ги познаваме, да се научим да ги откриваме в множеството около нас и да се учим от тях.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..
От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" . Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..