Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В 14 обекта на метрото се очаква да има офиси и на „Български пощи“

Контрера: Искаме да разширим платежните услуги през „Български пощи“

Снимка: Ани Петрова

„Подбрали сме 14 обекта, които по договор да бъдат предоставени на „Български пощи“ и така гражданите, които ползват метрото, да имат възможност за достъп до различни пощенски и финансови услуги на място“. Това съобщи пред БНР Карлос Контрера, председател на транспортната комисия в Столичния общински съвет. Коментарът му е във връзка с предложение към Столичния общински съвет неизползваеми търговски площи в софийското метро да получат нов живот. 

„Предложението ще се гласува утре, разгледано е от транспортната комисия без противоречия и е подкрепено без забележки“, посочи общинският съветник.

Карлос Контрера - СОС - ВМРО
Идеята е да сме полезни на хората с една социална функция, защото през пощите се плащат сметки за различни комунални услуги“, каза още в „Хоризонт до обед“ Контрера:

Наемите за помещенията варират от 7 до 17 евро на квадрат без ДДС, което не е колосална сума. А е добре за пощите, защото през метрото преминават много хора. Още повече че през пощите се купуват и превозни документи за градския транспорт, това разширява системата за дистрибуция на превозни документи, което в пандемията е много полезно“. 

„Български пощи“ е много важна институция и е добре те да възстановят ролята си, да се развиват, затова аз смятам, че това е една много добра идея“, коментира темата и Валентин Петков, бивш изпълнителен директор на „Български пощи“. 

Платежните услуги през пощите трябва да бъдат много по-добре развити, защото тези услуги са с дял между 30 - 40 на сто дял от общите приходи при повечето европейски пощенски оператори. А в малките градчета у нас това ще е много полезно за хората, ако банките са закрили офисите си“, каза още Петков:

Куриерските услуги през „Български пощи“ също трябва по-добре да се развият – сега относителният дял в тези услуги на БП е едва 1 процент – съвсем символичен. А той е близо 300 млн. лв. този пазарен дял“


Други павилиони биха могли също да станат полезни, както офиси на „Български пощи“ в метрото, ако се вземе решение от общините за какво да се използват в помощ на гражданите.

Така голям брой празни павилиони, доскоро познати под името „Лафка“, продължават да стоят пустеещи, след като собствениците обявиха фалит. Засегнатите продължават да бъдат много, без да е изплатено дължимото, а празните будки би могло да бъдат и полезни.

Във Варна над 100 павилиони тип „Лафка“ пустеят. От Общината посочиха за „Хоризонт“, че те никога не са имали договори с дружество, което упражнява дейност под марката „Лафка“, а от 2006 година имат действащи концесионни договори и търговските обекти и спиркозаслоните са част от тази концесия. Така че концесионерите били редовни с плащанията си към общината до този момент. Тези договори изтичат в края на 2021 година и тогава Общината ще може да ги развива тези обекти и заслони. Павилионите „Лафка“ не са опасни, те са заключени и са нови, няма хладилна техника в тях. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59