Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Френската екоактивистка Камий Етиен: Ние сме природата

Камий Етиен
Снимка: Личен архив

Ние сме природата – това казва френската природозащитничка Камий Етиен в интервю за БНР. „Битката е дълга, тя прилича по-скоро на маратон“ – така Камий отговаря на въпроса дали да си екоактивист е модерно.

Наричат я „френската Грета Тунберг“. „Винаги е странно да ви определят чрез някой друг, но, така или иначе, ние двете правим едно и също - опитваме се да подтикнем тези, които вземат решенията, да действат“, подчертава тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Няма как да хвана самолета, да пътувам със самолет и същевременно да бъда в хармония със собствените си ценности, признава тя.

Камий Етиен е активист за социална климатична справедливост, говорител на инициативата „Ние сме готови“ (On est prêt), автор на „Да се събудим“ с над 15 милиона гледания в социалните мрежи.

Хората често бъркат двете понятия – климат и прогноза за времето. Когато говорим за климатичните промени, хората веднага си представят, че ще стане по-топло и когато температурите паднат, всички си казват – какво се случва? Климатичните промени са нещо много по-различно от прогнозата за времето“, изтъква френската природозащитничка. 

Ангажираността си с екологични каузи Камий Етиен описва не като избор, а като призвание.

„Всеки човек, който се чувства заплашен от нещо, реагира. Заработва неговият инстинкт за самосъхранение.“

Камий е израснала „на много запазено място, насред планините“. Наблюдавайки как снегът все повече намалява, а ледниците стават все по-малки, тя е завладяна от „усещане за спешност.“

Битката за природата и тази за човешките права са много свързани помежду си, смята Камий Етиен.

„Във Франция 10% от най-богатите произвеждат 52% от парниковия ефект. Най-бедните хора плащат последствията от всичко това. Виждаме го с покачването на нивото на водата, със сушата.“

За да достигне до повече хора, Камий Етиен посяга към средствата на изкуството. Това прави в „Дивото мислене“, защото, както отбелязва, „научните аспекти са доста студени“, а изкуството може да окаже въздействие.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08