Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайната благотворителна дейност на Исак Семо

Изглед от Тел Авив
Снимка: Димитрина Кюркчиева

По стара еврейска традиция в продължение на 7 дни в дома на покойник отиват хора, които са го познавали, за да изкажат своите съболезнования. И семейство Семо от Тел Авив отворили вратите на дома си, като смятали, че ще дойдат най-много стотина души, но започнали да пристигат съвсем непознати за близките на родения в България инженер и юрист Исак Семо. Всеки от тях разказвал някаква история, за която семейството не подозирало. Тогава станало ясно, че освен, че се грижел за най-близките си, г-н Семо имал един друг, непознат за тях живот. Той бил свързан с благотворителност и помощ на различни хора.

Това, което съпругата му Офра си спомня, е как в една ветровита и дъждовна вечер Исак я помолил да дойде да го вземе от спирка на междуградския транспорт. Тя помислила, че колата му е дефектирала. Много се учудила, когато след няколко дни пристигнал куриер, който донесъл огромна саксия, опакован акумулатор и някакво писмо, което съпругът й веднага скрил. Дни след смъртта му Офра научила, че в онази бурна нощ съпругът й е видял на шосето как съвсем непозната млада майка се опитва да запали колата си, а акумулаторът й явно е бил изтощен. Бебето в колата й пищяло. Тогава той снел акумулатора от своята кола и го инсталирал при младата майка, за да може бързо да се прибере. Самият той вървял километри в бурята, до първата спирка на междуградския транспорт и оттам позвънил на жена си да го прибере.

Исак Симо имал фирма за експертна помощ в подготовка на документи по оценка на щетите на машини, претърпели авария, за пред застрахователните дружества. Фирмата била от средния бизнес. Би могъл да си намали данъците, ако подкрепя такива дейности, спонсорирането на които се стимулира от държавата. Той, обаче, помагал не на тях. Към него се обръщали хора, на които дори роднини са отказвали да станат гаранти при получаване на заем за купуване на жилище. Лично спонсорирал способни младежи в следването им. Няколко души разказали как ги е подпомогнал не само материално, но и със съвети, и с връзки да започнат свой бизнес.

Моделът за благотворителност и въобще на помощ за хората Йсак Семо получил от майка си. Тя не била с високо образование, но нейният начин на живот бил продукт на наблюдаваните от ранно детство взаимоотношения между хората от тяхната улица в София, които и в тежки моменти, и в радост си помагали един на друг. Живеели близко до Женския пазар. Смятала, че богатството е материално и душевно. Душевно богатият човек винаги може да помогне на другите, а Бог бди над семейството му. Обикновено не приемала пари или подаръци в замяна на услуги или помощ, която е оказала. Ако прекалено много настояват да й се отплатят, тя вземала подаръка и веднага го давала на някое семейство в нужда.

Самата Офра Семо на няколко пъти откривала, че някак сметките в семейния бюджет не излизат. Тогава съпругът ѝ я питал дали нещо липсва на нея и на децата. Ако имат нужда от нещо, той ще се погрижи да го получат. Тя не е с български корени, но семейство Семо така я е приело и „осиновило“, че и тя помага на когото с каквото може. Дълго е била директор на училище и е спасявала много от учениците от отпадане от образованието или пък материално, когато родителите са останали без работа или им се случило някакво нещастие. Обикновено не говори за това.

Щафетата е поел един от синовете й – Бени, който е юрист. Има фирма, с дейност и в България. Лично той на няколко пъти безплатно е защитавал пред съда хора, които нямали средства да си наемат адвокат. Противниците им са платили на най-добрите защитници и е имало опасност да не възтържествува справедливостта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57