"Трябва да се прави разлика между зараза и заболяване. Не съм чул от милионите ваксинирани хора срещу Covid-19 да има някой, който да е развил тежко заболяване от коронавируса". Това каза пред БНР имунологът проф. Доброслав Кюркчиев, ръководител на лабораторията за клинични изследвания на УМБАЛ "Св. Иван Рилски". Той подчерта, че и трите ваксини, одобрени и прилагани в България имат много добра ефективност по отношение на основното - да предпазват от тежко изкарване на заболяването.
По думите му е напълно възможно голяма част от обществото да е преминало през заболяването безсимптомно и по много лек начин.
Проф. Кюркчиев определи като правилно решението да бъдат отворени заведенията, защото:
"Те са места за социално общуване, а не за неморално забавление. Те са изключително важни за функционирането на всяко едно общество".
Той заяви, че никога не е бил съгласен със затварянето на хората в домовете им.
Имунологът изказа категорично несъгласие със спирането на плановия прием в болниците, тъй като има много други заболявания, които не могат да бъдат игнорирани:
"Противопоставянето на едното с другото е некоректно като подход".
Разработването на ваксините в такъв кратък период и с такава висока ефективност ще остане в историята, смята професорът по имунология.
"Руските продукти често добиват някаква мистичност и често зад това се крие един продукт, който е равен на другите, а често и с по-ниско качество. "Спутник V" е векторна ваксина, тя е на същия принцип като на "АстраЗенека" и едва ли нейните показатели са безкрайно по-различни от тези на "АстраЗенека". Дори не бих сравнил "Спутник" с РНК ваксините, а само с "АстраЗенека". По какъв начин се гледа в част от обществото на Русия и на нейната ваксина, това е друг въпрос", коментира проф. Кюркчиев.
Той определи като част от хибридна война твърденията, че руската ваксина е със 100% ефикасност срещу всички познати мутации на Covid-19.
Според проф. Доброслав Кюркчиев след ваксиниране хората могат да свалят маските.
"Подкрепям решението за "зелени коридори" за ваксиниране. Организацията не беше добра, но трябваше да се даде шанс на хората, които желаят, да се ваксинират", заяви имунологът и изказа мнение, че няма обосновани аргументи на твърдението, че на опашките пред ваксинационните центрове хората се заразяват.
Професор Кюркчиев прогнозира, че коронавирусът няма да е най-мощният политически аргумент в предизборната кампания.
"Трябва да започне разговор за свободата и това доколко сме готови да я жертваме при различни предизвикателства. Политическите сили не говорят за това, защото се борят за власт, но обществото трябва да започне този дебат", смята той.
Вирусът ще отстъпи през лятото, категорично прогнозира професорът.
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Доброслав Кюркчиев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..