Здравните осигуровки на сънародничката ни вероятно са активирани след участието й в избирателната комисия в чужбина и получаването на съответен хонорар, предполага тя. Обяснението й – не се е „отписала“ от системата тук, както са направили други българи, живеещи постоянно зад граница. Но нейният случай не е единствен.
„Не съм изключение. Оказва се, че има и други хора. Всеки започва да си проверява“, сподели Димитрина Тодорова в предаването „Хоризонт до обед“.
Така при проверка тук се оказва, че Димитрина Тодорова дължи здравни осигуровки за последните пет години.
Тодорова отбелязва, че макар да се прибира веднъж или два пъти годишно, не ползва здравната система у нас или ако се наложи да посети лекар, си заплаща за това. „Франция е известна с доброто си здравно обслужване. Тук си плащам здравни осигуровки“, пояснява сънародничката ни.
Димитрина Тодорова си извадила от Франция удостоверение, че си плаща осигуровките и решила да го представи в България. Мислела си, че набързо ще я отпишат. „И се оказва, че е по-сложно. Едните ме пращат при другите. Другите при другите. Започвам да задавам много въпроси. И се оказва, че не е толкова лесно, искат друг тип неща.“
Сред най-абсурдните неща, които Димитрина чува в България е, че двете й деца, родени във Франция, но разполагащи с българско гражданство, по думите й „с чисто патриотични подбуди“, от момента, в който навършват 18 години, също започват да дължат минимални здравни осигуровки. „Нищо че никога не са живели в България и не са родени в България.“
Неин познат от Швейцария успява по електронен път да „отпише“ това задължение на сина си. Обяснява й как да го направи, тя използва същите документи, но в Хасково, където е постоянният й адрес в България, отказват да приемат това, което приемат в София, и искат друг формуляр…
Още за перипетиите с българската администрация – в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..