Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка, която от 20 години живее във Франция, с активирани здравни осигуровки у нас

Снимка: Ани Петрова

След участие в секционна избирателна комисия Димитрина Тодорова–Бертранд е потърсена да плати здравни осигуровки за години назад. Тя живее във Франция от 20 години. След като отишла да учи там през 2000-та година, останала в страната и създала семейство.

Здравните осигуровки на сънародничката ни вероятно са активирани след участието й в избирателната комисия в чужбина и получаването на съответен хонорар, предполага тя. Обяснението й – не се е „отписала“ от системата тук, както са направили други българи, живеещи постоянно зад граница. Но нейният случай не е  единствен.

„Не съм изключение. Оказва се, че има и други хора. Всеки започва да си проверява“, сподели Димитрина Тодорова в предаването „Хоризонт до обед“.

Така при проверка тук се оказва, че Димитрина Тодорова дължи здравни осигуровки за последните пет години.

Тодорова отбелязва, че макар да се прибира веднъж или два пъти годишно, не ползва здравната система у нас или ако се наложи да посети лекар, си заплаща за това. „Франция е известна с доброто си здравно обслужване. Тук си плащам здравни осигуровки“, пояснява сънародничката ни.

Илюстративна снимка: БГНЕС

Димитрина Тодорова си извадила от Франция удостоверение, че си плаща осигуровките и решила да го представи в България. Мислела си, че набързо ще я отпишат. „И се оказва, че е по-сложно. Едните ме пращат при другите. Другите при другите. Започвам да задавам много въпроси. И се оказва, че не е толкова лесно, искат друг тип неща.“

Сред най-абсурдните неща, които Димитрина чува в България е, че двете й деца, родени във Франция, но разполагащи с българско гражданство, по думите й „с чисто патриотични подбуди“, от момента, в който навършват 18 години, също започват да дължат минимални здравни осигуровки. „Нищо че никога не са живели в България и не са родени в България.“

Неин познат от Швейцария успява по електронен път да „отпише“ това задължение на сина си. Обяснява й как да го направи, тя използва същите документи, но в Хасково, където е постоянният й адрес в България, отказват да приемат това, което приемат в София, и искат друг формуляр…

Още за перипетиите с българската администрация – в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15