"Леността при художника е самото натрупване, събиране на впечатления, на емоции, чувства", каза в предаването "Нощен хоризонт" Свилен Блажев.
Той сподели, че в творческия си път е минал през различни опити, техники, похвати.
"Натрупал съм доста опит в експериментите си с най-различни материали, от най-различно естество. Водещото при моята работа е самата техника".
Свилен Блажев подчерта, че енкаустиката (специфичен вид живописна техника - бел. на редактора) е пристигнала при него, за да го успокои, да му даде друго поле на изява и на занимание.
"Аз обичам неизвестното и провокациите. Мисля, че самата техника се появи съвсем логично. В един момент се почувствах доста изморен от работи, които са в така наречения монументален спектър на изкуството, монументални големи неща, които имат своята красота, динамика, мощ. Но в тази ситуация покрай вируса, това затваряне ме вкара в една по-интимна техника, в едни по-интимни преживяния, в едни преживявания, които пристигнаха при мен съвсем навреме и логично".
Свилен Блажев допълни, че оставя техниката да го води.
"Имам първоначална идея за това, което трябва да направя и което искам да получа, но винаги през целия, си живот на художник съм оставял техниката да ме води за ръка, има много специфични тънкости, особени моменти на общуване с техниката и един художник никога не трябва да се конфронтира с техниката, с която работи - точно обратното, трябва да е в любовни отношения, в една топла връзка".
Свилен Блажев изтъкна, че има силна връзка с природата.
"Много ходя, общувам с природата и навсякъде по пътя гледам да не пропусна някакъв знак - те са навсякъде в аромата, в светлината, трябва да имаш обоняние, очи, уши да виждаш тези неща. Това нещо се възпитава, но може би идва и свише отгоре. Аз си мисля, че художникът без тези неща е осакатен и едва ли би станал художник човек, който не ги усеща тези работи".
Някои от пейзажите му са вдъхновени от пътуването му до Атон.
"Аз ходя много често до там, обикалям манастирите, срещам се с различни духовници. Имам и други задачи там - занимавам се и с дарителство, имам доста приятели в почти всички 20 манастира, предпочитам да минавам пеша разстоянието между манастирите, макар че невинаги ми се отдава. Миналата година не можах да отида заради болестите".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..