Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да работиш от райско кътче: workation

Снимка: pexels.com/Andrea Piacquadio

Докато редица страни по света налагаха през 2020-а и продължават да налагат ограничения за пътуване и блокади в опит да овладеят разпространението на Covid-19, някои Карибски държави се отварят за света и предоставят възможност за дистанционна работа на хора от цял свят. 

За много хора работата от вкъщи се превърна в нещо нормално по време на пандемията от Covid-19. И някои щастливци могат да изпълняват задълженията си от всяка точка на земното кълбо, стига да има стабилна интернет връзка. В резултат на това редица екзотични дестинации, които загубиха приходите си от туризъм, се възползват от ситуацията като предлагат визи за дългосрочно пребиваване за дистанционни служители, като по този начин наливат пари в икономиките си.

Едно от райските кътчета, където човек в продължение на година може да работи дистанционно е Барбадос. Министър-председателят Миа Мотли:

„Covid-19 създаде големи трудности за страните, които разчитат на туризма. Част от предизвикателството се отнася до краткосрочните пътувания. И приехме, че ако имаме механизъм, който да позволява на хората, които искат да се възползват от възможността да бъдат в различна част на света, да се порадват на слънцето, морето, пясъка, на едно стабилно общество, което функционира добре, Барбадос е перфектното място за това. И вместо да сте тук за седмица или месец, защо бизнесът ви да не бъде планиран от тук, предвид факта, че Covid-19 донесе несигурност, а ние можем да ви осигурим сигурност за следващите 12 месеца. Освен всички удобства като турист, ще ви бъде осигурено и необходимото, за да можете да работите и да изкарвате парите си.

Снимка: unsplash.com/Edgar Chaparro

Хората, които предприемат подобна стъпка дават следните съвети: след като дестинацията е избрана и престоят – потвърден, внимателно да планираме пътя си до мястото, за да не се окажете неприятно изненадани от ограниченията за пътуване, които сравнително често се променят. След това трябва да сте наясно какъв вид отрицателен тест за коронавирус се изисква, колко време преди да пристигнете трябва да се направи и да намерите подходящата лаборатория за това. Ето още съвети от Карън Ти, която един месец е работила дистанционно от Вирджинските острови:

„Ако мислите да пътувате по време на пандемията е добре преди това да натрупате спестявания, за да сте спокойни, в случай, че нещо се обърка. Вторият ми съвет е да обсъдите решението с работодателя ви. Също така, когато ангажирате мястото си за престой, попитайте за скоростта на интернет връзката.”

Хавай. Снимка: unsplash.com/Christian JoudreyБермудските острови също предоставят специални сертификати, които позволяват дистанционна работа до една година и осигуряват привилегии като на бермудски гражданин. Аруба и Каймановите острови са някои от другите страни, които предлагат програми „дигитален номад” за работници от чужбина, които за известно време искат да „избягат” от пандемията. Дистанционно може да се работи още и от Хавай и дори Исландия и Дубай.

Най-големият недостатък на подобна стъпка са разходите – да се установи и работи спокойно човек в Карибския регион например, не излиза евтино.

Тбилиси, Грузия. Снимка: unsplash.com/Anna Bannahyan

По-малки и не толкова привлекателни на пръв поглед държави, като Естония и Грузия, също предлагат възможности за работа от разстояние, като тази тенденция, засилила се през последните няколко месеца, някои анализатори допускат, че може да очертае бъдещето на работата, пътуванията и гражданството като цяло.

Идеята туристическите дестинации да се предлагат и като работни места всъщност не е нова. Японският технолог Цугио Макимото предвижда този феномен още през 1997 г. като пише, че ръстът на дистанционната работа ще принуди държавите да се „състезават” за граждани и дигиталният номадизъм ще доведе до спад в материализма и национализма.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34